Nawigacja

Aktualności

Wystawa „Zbrodnia katyńska” – Kłodzko, 2 kwietnia – 10 maja 2013

Od 2 kwietnia br. w Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku (ul.Łukasiewicza 4) eksponowana jest wystawa Instytutu Pamięci Narodowej „Zbrodnia katyńska”.

„Zbrodnia katyńska” to ekspozycja upamiętniające 70. rocznicę mordu katyńskiego. Wystawę przygotowało Biuro Edukacji Publicznej IPN.

Zbrodnia Katyńska to rozstrzelanie około 22 tysięcy polskich obywateli dokonane wiosną 1940 r. na polecenie najwyższych władz Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich (ZSRS). Nazwa Zbrodni pochodzi od miejscowości Katyń koło Smoleńska, gdzie odnaleziono pierwsze groby zamordowanych. Ofiarą zbrodni padli chronieni prawem międzynarodowym jeńcy wojenni. wzięci do niewoli po agresji sowieckiej na Polskę 17 września 1939 roku. oraz osoby cywilne aresztowane przez NKWD. Ten bezprzykładny akt ludobójstwa stanowił nie tylko okrutny cios w kręgosłup i mózg polskiej armii, ale także był elementem planowej akcji eksterminacyjnej, skierowanej przeciwko elicie narodu. Najliczniejszą grupę ofiar stanowiła polska inteligencja – profesorowie, prawnicy, lekarze, nauczyciele, twórcy, urzędnicy i wielu innych. Ogromu strat duchowych, jakie w ten sposób poniesiono, nie da się ani oszacować, ani wyrównać. Zbrodnia Katyńska to jednocześnie zbrodnia ludobójstwa (bo wymordowano członków określonej grupy narodowej), zbrodnia wojenna (bo jej ofiarą padli jeńcy wojenni) i zbrodnia przeciwko ludzkości (bo cywilnych więźniów zamordowano z przyczyn politycznych – w oparciu o bezpodstawne oskarżenia).

Ekspozycja wystawy w Kłodzku została zorganizowana przy współpracy z Delegaturą IPN w Opolu i będzie dostępna do 10 maja br. w godzinach otwarcia biblioteki.

do góry