Nawigacja

Nowy portal popularnonaukowy

więcej

Aktualności

Prezentacja II tomu „Encyklopedii Solidarności” oraz albumu „Graffiti w PRL” – Bolesławiec, 19 marca 2013

19 marca br. w Bolesławcu odbyły się dwa spotkania z historykami z Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, podczas których zaprezentowane zostały publikacje:

  • album „Graffiti w PRL”  Ewy Chabros (IPN Wrocław) oraz Grzegorza Kmity „Patyczaka”
    Album „Graffiti w PRL” powstał i został wydany w związku z realizowanym przez IPN w latach 2009–2010 ogólnopolskim projektem badawczym i edukacyjnym „Rok Kultury Niezależnej”. Celem projektu było ukazanie kultury, co należy podkreślić – kultury niezależnej od mecenatu państwa, jako formy oporu społecznego wobec rządów komunistycznych w Polsce.
  • II tom „Encyklopedii Solidarności. Opozycja w PRL 1976–1989" – red. Grzegorz Waligóra (red. nacz.), Antoni Dudek, Łukasz Kamiński, Przemysław Miśkiewicz, Łukasz Sołtysik
    Encyklopedia Solidarności. Opozycja w PRL 1976–1989
    to projekt dokumentacyjny, realizowany od 2008 r. przez Instytut Pamięci Narodowej i Stowarzyszenie „Pokolenie”. To największe kompendium wiedzy na temat działalności opozycji w PRL w latach 1976–1989, ma na celu możliwie wszechstronne przedstawienie ludzi, struktur  organizacyjnych, wydawnictw oraz wydarzeń towarzyszących genezie i działalności tego wielkiego ruchu społecznego, aż do chwili załamania się dyktatury komunistycznej w 1989 r. Hasła i biogramy, przygotowane przez dziesiątki autorów, współpracujących z pełnomocnikami regionalnymi, trafiają do redakcji naukowej „Encyklopedii Solidarności”. Drugi tom, zawierający 1217 biogramów i haseł  rzeczowych (opracowanych przez ponad 200 autorów) przygotowała redakcja w składzie: dr Grzegorz Waligóra (redaktor naczelny), prof. dr hab. Antoni Dudek, dr Łukasz Kamiński, Przemysław Miśkiewicz i Łukasz Sołtysik.

O godz. 12.40 Ewa Chabros, dr Grzegorz Waligóra i Łukasz Sołtysik spotkali się z młodzieżą z Gimnazjum Samorządowego nr 2 w Bolesławcu (ul. Bielska 5), zaś o godz. 16.00 odbyło się spotkanie z  mieszkańcami w siedzibie NSZZ „Solidarność” w Bolesławcu (ul. Karpecka 5).

Program spotkań:

1. Ewa Chabros – prelekcja „Graffiti w PRL”,

2. Dr Grzegorz Waligóra (red. nacz. ES, t. 2) – prezentacja projektu badawczego „Encyklopedia Solidarności” realizowanego przez IPN i Stowarzyszenie „Pokolenie” w Katowicach, 

3. Łukasz Sołtysik (pełnomocnik „Encyklopedii Solidarności” na region Dolny Śląsk) – wykład: „NSZZ »Solidarność« w Bolesławcu” oraz prezentacja dwóch tomów Encyklopedii „Solidarności” pod kątem treści dotyczących Bolesławca oraz działaczy z tego regionu.

Autor zdjęć ze spotkania w siedzibie NSZZ „Solidarność” w Bolesławcu: Wacław Rapa
Autor zdjęć ze spotkania w Gimnazjum Samorządowym w Bolesławcu: Szymon Głogowski

do góry