Nawigacja

Aktualności

Wykład dr. Stanisława A. Bogaczewicza o Żołnierzach Wyklętych w Klubie Inteligencji Katolickiej – Wrocław, 5 marca 2013

5 marca br. o godz. 17.00 w Klubie Inteligencji Katolickiej we Wrocławiu (ul. Katedralna 4) w ramach Wieczoru Klubowego „Spotkanie z najnowszą historią Polski” odbędzie się prelekcja dr. Stanisława A. Bogaczewicza – historyka z Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu. Spotkanie pod hasłem „Wierni do końca. Obowiązek pamięci o Żołnierzach Wyklętych” będzie poświęcone Zrzeszeniu WiN.

Gościem wieczoru będzie również Zbigniew Lazarowicz – syn ostatniego wiceprezesa WiN, który przedstawi wykład: „Rocznica stracenia Członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia WiN”.

W programie spotkania przewidziano projekcję filmu dokumentalnego „IV Zarząd WiN (reż. Adam Sikorski).

Spotkanie ma charakter otwarty.

***

Zbigniew Lazarowicz, ps „Bratek”
Urodzony w 1925 r. W okresie wojny dowódca plutonu AK Gumniska-Braciejowa, uczestnik akcji „Burza”. Po tzw. wyzwoleniu ukrywał się, działając w szeregach „NIE”, w Delegaturze Sił Zbrojnych oraz Zrzeszeniu „Wolność i Niezawisłość”. Od 1948 r. mieszka we Wrocławiu. Działacz „Solidarności”, internowany w czasie stanu wojennego. Odznaczony Krzyżem Walecznych, czterokrotnie Medalem Wojska, Krzyżem Armii Krajowej i Krzyżem WiN.

IV Zarząd WiN”, film dokumentalny
Tematem filmu są dzieje IV Zarządu WiN, kierowanego przez doświadczonego konspiratora – mjr. Łukasza Cieplińskiego, który od 1947 roku stał na czele organizacji. Gdy we wrześniu 1945 roku została powołana do życia organizacja Wolność i Niezawisłość, stawiała sobie za cel cywilno-polityczny model działań konspiracyjnych. IV Zarząd WiN opierał się na grupie akowców z Rzeszowszczyzny, którzy cieszyli się zaufaniem Łukasza Cieplińskiego.

 

do góry