Nawigacja

Aktualności

Wykład dr. Stanisława A. Bogaczewicza o Karolinie Lanckorońskiej – Wrocław, 30 stycznia 2013

30 stycznia br. o godz. 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Wrocławiu (Filia nr 27, ul. Łokietka 13) odbędzie się spotkanie z historykiem z wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Dr Stanisław A. Bogaczewicz zaprezentuje wykład „Idea polskości w życiu i działalności Karoliny Lanckorońskiej”.

Prelekcji będzie towarzyszyć pokaz filmu dokumentalnego „Portret Damy. Karolina Lanckorońska” (reż. i scen. Paweł Woldan).

„Portret Damy. Karolina Lanckorońska”

Film poświęcony jest postaci profesor Karoliny Lanckorońskiej –- pochodzącej z arystokratycznej rodziny wybitnej Polki, historyka sztuki, twórczyni Instytutu Historycznego w Rzymie, ofiarodawczyni rodzinnej kolekcji wybitnych dzieł sztuki dla zamków królewskich w Warszawie i na Wawelu. Film opowiada o jej długim, bo 104-letnim życiu, które poświęciła Polsce i nauce. Urodzona w Austrii, przed wojną mieszkała we Lwowie, gdzie wykładała na Uniwersytecie Jana Kazimierza. W czasie okupacji zaangażowała się w działalność konspiracyjną i trafiła do obozu w Ravensbrück. Po wojnie zmuszona do emigracji, osiadła w Rzymie, gdzie aż do śmierci prowadziła działalność naukową i stypendialną na rzecz nauki polskiej. Film oparty został na jej wspomnieniach i na wspomnieniach ludzi, którzy pragną przybliżyć postać jednej z najwybitniejszych Polek XX wieku. [TVP]

do góry