Nawigacja

Nowy portal popularnonaukowy

więcej

Aktualności

Wykład dr. Stanisława A. Bogaczewicza o Prymasie Wyszyńskim – Wrocław, 17 listopada 2012

W sobotę 17 listopada br. w parafii pw. Miłosierdzia Bożego na Gądowie Wielkim we Wrocławiu (ul. Bajana 47, dawna kaplica) odbyło się spotkanie z dr. Stanisławem A. Bogaczewiczem z wrocławskiego oddziału IPN. Historyk przedstawił wykład „Aparat Bezpieczeństwa Polski ludowej wobec Prymasa Stefana Wyszyńskiego”. W programie znalazła się także projekcja filmu „Zawód: Prymas Polski” w reżyserii Anny T. Pietraszek. Film powstał we współpracy Instytutu Pamięci Narodowej i TVP Polonia.

„Zawód: Prymas Polski”
Film pokazuje bezwzględność działania aparatu represji PRL wobec Kościoła, skupiając uwagę widza na operacjach prowadzonych przeciwko Prymasowi Polski – kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu. Dezintegracja, inwigilacja w każdym miejscu i czasie oraz „rozpracowywanie” rodziny, współpracowników i znajomych, a nawet ludzi okazjonalnie kontaktujących się z Prymasem były codziennością operacyjną funkcjonariuszy osławionego IV Departamentu, wspomaganych przez urzędników Urzędu ds. Wyznań i aktywistów partyjnych. Autorzy, poprzez rozmowy z najbliższymi współpracownikami i następcami Prymasa, a przede wszystkim poprzez dokumenty znajdujące się w archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, pokazują formy i metody działań operacyjnych wobec Kościoła: od podsłuchów, nękania przesłuchaniami, dysponowania paszportami do aresztowań i procesów pokazowych, a nawet zabójstw księży. Komunistyczni funkcjonariusze nie wahali się przed łamaniem charakterów ludzi Kościoła, spośród których wielu podejmowało różnorodne formy współpracy z totalitarnym systemem. W filmie poznajemy tajnych współpracowników działających w otoczeniu Prymasa Tysiąclecia, skutki ich donosów oraz próby zerwania powiązań z bezpieką.

Najważniejszy – zdaniem autorów – jest jednak przekaz, że w tym systemie zniewolenia Prymas był człowiekiem wolnym. Realizującym swoje powołanie i wypełniającym „swój zawód” nie przeciw komukolwiek, ale dla dobra i rozwoju Kościoła, Narodu i Państwa.

Film dokumentalny „ZAWÓD: PRYMAS POLSKI” (50 min), produkcja: TVP POLONIA przy współpracy Instytutu Pamięci Narodowej oraz Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. Scenariusz i reżyseria: Anna T. Pietraszek
 

do góry