Nawigacja

Nowy portal popularnonaukowy

więcej

Aktualności

Finał projektu edukacyjnego „Kamienie pamięci – historie żołnierzy wyklętych” – Warszawa, 23 maja 2012

W Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki w dniu 23 maja 2012 r. odbył się finał III edycji projektu edukacyjnego „Kamienie pamięci – historie żołnierzy wyklętych”. Z ponad 30 szkół uczestniczyło w nim 170 uczniów i nauczycieli. Zadaniem zespołów biorących udział w projekcie było upamiętnienie losów i czynów członków podziemia niepodległościowego w latach 1945–56.

Młodzież przygotowała portfolio postaci, zawierające transkrypcje rozmów z nagrań świadków historii, często z samymi bohaterami projektu. Przygotowane portfolio obfitują w archiwalne zdjęcia i dokumenty – pracom nierzadko towarzyszy opis działań upowszechniających rezultaty projektu w środowiskach szkolnych i lokalnych uczniów. Na spotkaniu finałowym zespoły zaprezentowały swoje projekty w formie stoisk przez siebie zaplanowanych i przygotowanych.

W finale projektu uczestniczyli również eksperci związani z problematyką żołnierzy wyklętych, reprezentujący różne obszary i działania upowszechniające pamięć o ich walce. Obok projektów stricte edukacyjnych, przygotowanych przez uczniów, zaprezentowane zostały dwa projekty naukowe – realizowane przez Instytut Pamięci Narodowej: „Atlas podziemia niepodległościowego” oraz „Śladami zbrodni”.

Interesującym punktem programu był panel dyskusyjny „Formy i sposoby upowszechnienia i popularyzacji wiedzy o żołnierzach wyklętych” z udziałem: dr Tomasz Łabuszewskigo, Cezarego Harasimowicza, Ryszarda Bugajskiego, Sławomira Zajączkowskiego, Kazimierza Krajewskigo, Olgi Tumińskiej, Dawida Hallmanna, Tomasza Karasińskiego.

Na zakończenie uczestnikom projektu wręczono statuetki w formie kamieni pamięci oraz dyplomy i nagrody.

Pliki do pobrania

do góry