Nawigacja

Nowy portal popularnonaukowy

więcej

Aktualności

Rajd patriotyczno-turystyczny Klubu Historycznego im. Stefana Roweckiego „Grota” – Wrocław – Żagań – Wrocław, 18–19 maja 2012

Wzorem lat ubiegłych Klub Historyczny im. Stefana Roweckiego „Grota” we Wrocławiu zorganizował wyjazd patriotyczno-turystyczny z udziałem młodzieży szkolnej i kombatantów. Tym razem rajd prowadzi do Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu.

W okresie II wojny światowej na terenie Żagania (niemiecki Sagan), hitlerowski Urząd ds. Jeńców Wojennych uruchomił kompleks obozów jenieckich. W osławionym od 1939 r. tzw. Mannschafts-Stammlager Stalagu VIIIC i jego filiach zgrupowano jeńców wojennych ok. 30 narodowości (ponad 300 tys. osób). Wielu z nich nie powróciło do swych rodzin (ok. 120 tys.), zmarli z głodu, chorób, złego traktowania. Najmłodszym elementem żagańskiego „kombinatu” był utworzony wiosną 1942 r. obóz dla zestrzelonych lotników alianckich, bez względu na posiadany przez nich stopień.

Dążenie do wolności jest odwiecznym wewnętrznym nakazem – i prawem – człowieka, a także żołnierza, który dostał się do niewoli. Tu, ze Stalagu Luft 3 dokonano najbardziej brawurowej ucieczki, zakończonej wymordowaniem 50 jej uczestników, w tym sześciu Polaków: majora nawigatora Antoniego Kiewnarskiego, porucznika pilota Stanisława Króla oraz poruczników nawigatorów: Włodzimierza Kolanowskiego, Jerzego Mondscheina, Kazimierza Pawluka i Pawła Tobolskiego. Ten historyczny epizod II wojny światowej znalazł bogaty oddźwięk w literaturze, filmie i znany jest w świecie jako „Wielka Ucieczka”. Ucieczka lotników z Żagania była największą z dotychczasowych. Wcześniej, 6 marca 1943 r., zbiegło z oflagu w Szubinie 43 brytyjskich oficerów (w tym późniejsi „żagańczycy” Harry Day Ian Cross), w nocy z 19 na 20 września tegoż roku 47 polskich jeńców z Oflagu VI B w Doessel koło Wartburga, dzień później – 67 Francuzów z oflagu XVIIA w Edelbach w Austrii, wreszcie nocą na 18 grudnia 1943 r. – 54 francuskich szeregowców z Marlagu (obóz marynarki wojennej) koło Hamburga. Dopiero pół roku później „rekord” ten miał być pobity przez 112 jeńców z powstania warszawskiego, którzy zbiegli z transportu na dworcu w Łodzi.

Rozmiar zbrodni dokonanych na terenie Żagania został udokumentowany pod koniec lat 50. W 1961 r. wzniesiono na terenie byłego obozu pomnik (twórca – Mieczysław Welter), a w 1971 r. uruchomiono Muzeum Martyrologi Alianckich Jeńców Wojennych, gromadzące pamiątki po bohaterach II wojny światowej oraz świadectwa dokonanych zbrodni.

Klub Historyczny im. Stefana Roweckiego „Grota” we Wrocławiu

Plan rajdu

18–19 maja 2012 r. (piąteksobota)
Wrocław Żagań Wrocław

18 maja 2012

Wrocław:
Wieża Ratuszowa „Izba Keplera”
1. Zwiedzanie wystawy stałej z przewodnikiem „Kepler w Żaganiu”
2. Projekcja prezentacji multimedialnej „Miasta Keplera”, zainstalowanej w samoobsługowym kiosku multimedialnym

Żagań:
Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu
1. Budynek główny muzeum
2. Replika baraku nr 104
3. Makieta tunelu ucieczkowego oraz zrekonstruowana wieża strażnicza
4. Zwiedzanie terenów poobozowych Stalagu VIII C i Stalagu Luft 3 oraz cmentarzy wojennych

19 maja 2012

Żagań:
Projekcja filmu „Wielka ucieczka” – dyskusja, konfrontacja fabuły z prawdą historyczną

Wrocław:
Zakończenie rajdu

do góry