Nawigacja

Nowy portal popularnonaukowy

więcej

Aktualności

72. rocznica Zbrodni Katyńskiej

IPN proponuje i zaprasza

Obchody rocznicy Zbrodni Katyńskiej należą do najważniejszych punktów w kalendarzu Instytutu Pamięci Narodowej. Tradycyjnie IPN przygotował w wielu polskich miastach własne propozycje imprez przypominających sowiecką zbrodnię na polskich oficerach. Będą to wystawy, lekcje w szkołach, okolicznościowe wykłady i prelekcje, turnieje wiedzy historycznej, uroczyste akademie i spotkania, projekcje filmowe, akcje ulotkowe.

Imprezy związane ze Zbrodnią Katyńską odbywają się przez cały kwiecień. Poniżej przedstawiamy kilka przykładowych.

Już po raz trzeci IPN organizuje „Echa Katynia” – przegląd filmów dokumentalnych poświęconych zbrodni z wiosny 1940 roku. Projekcje odbywać się będą 11–13 kwietnia o godzinie 17 w Centrum Edukacyjnym IPN w Warszawie. W tym roku będę to wyłącznie filmy zagraniczne. Szczególnie cenna może okazać się prezentacja filmów przygotowanych przez Rosjan, Ukraińców i Białorusinów. Dodatkowo w dniach 11–13 kwietnia, w godzinach 10.00–13.00, odbywać się będą warsztaty „Golgota Wschodu” dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych , połączone z projekcją filmu The Officer’s Wife (USA 2010 r.) w reżyserii Piotra Uzarowicza.

Jak zawsze przedstawiciele IPN wezmą udział w organizowanych przez władze państwowe bądź samorządowe oficjalnych uroczystościach oddających hołd ofiarom Zbrodni Katyńskiej. Przykładowo – 15 kwietnia – w uroczystościach przygotowanych przez Urząd Miasta Siedlce udział weźmie dr Paweł Kosiński z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Warszawie.

Symboliczne znaczenie będzie miało przekazanie – 13 kwietnia – ziemi z Grobów Katyńskich do Izby Pamięci przy Zespole Szkół w Rogożu w województwie warmińsko-mazurskim.

Ważnym punktem katyńskiej rocznicy będzie – 15 kwietnia – warszawski V Katyński Marsz Cieni. Organizują go Instytut Pamięci Narodowej i Stowarzyszenie Grupa Historyczna Zgrupowanie Radosław. Wezmą w nim udział rekonstruktorzy w historycznych strojach. Marsz wyruszy o godz. 15.00 spod Muzeum Wojska Polskiego, a zakończy się przy pomniku Poległych i Pomordowanych na Wschodzie.

W Łodzi między 2 i 20 kwietnia w szkole podstawowej nr 6 czynna jest wystawa „Zbrodnia Katyńska”. W wielu szkołach w całym kraju przeprowadzane są okolicznościowe lekcje. Pracownicy IPN oprowadzać również będą po wystawach zorganizowanych w szkolnych budynkach. Przykładem jest III LO w Sopocie, gdzie od 12 do 20 kwietnia po wystawie o Zbrodni Katyńskiej oprowadzać będzie pracownik miejscowego Biura Edukacji Publicznej.

Bardzo aktywnie włączają się w obchody Zbrodni Katyńskiej związane z IPN Kluby gen. „Grota”. Tak się dzieje m.in. w Białymstoku, gdzie 13 kwietnia o godzinie 12. miejscowy Klub „Grota” zorganizował spotkanie z filmem.

Harcerze rozprowadzą 13 kwietnia na terenie Rzeszowa ulotki edukacyjne tematycznie związane ze Zbrodnią Katyńską, opiekę nad tą akcją sprawuje Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej w Rzeszowie.

Od pewnego czasu Instytut Pamięci Narodowej włączył się w działalność resocjalizacyjno-edukacyjną w więzieniach. Przykładem – związanym z rocznicą Zbrodni Katyńskiej – jest wykład „Katyń 1940 – Pamiętamy”, jaki Michał Ruczyński (pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Szczecinie – Delegatura w Koszalinie) wygłosi 18 kwietnia w zakładzie karnym w Wierzchowie.

Przedsięwzięcia IPN

do góry