Główna uroczystość odbędzie się o godz. 13.00 przy pomniku ofiar niemieckiego obozu Burgweide na skwerze Ofiar Obozu Burgweide (ul. Sołtysowicka 29 H, obok filii MBP nr 19). Dlaczego właśnie tam? Wyjaśnia to dr hab. Kamil Dworaczek, dyrektor Oddziału IPN we Wrocławiu:
Burgweide to miejsce-symbol. To miejsce, w którym kilkanaście tysięcy cudzoziemskich robotników przymusowych, w tym kilka tysięcy Polaków, doczekało końca wojny. W mieście działania wojenne ustały, Festung Breslau skapitulowała, a nad obozem Burgweide zawisła m.in. polska flaga, uszyta potajemnie przez jedną z osadzonych w tym obozie kobiet. Pamiętając o tym, co w naszym mieście wydarzyło się 80 lat temu – 6 maja 1945 roku, pragniemy otoczyć naszą pamięcią ofiary niemieckich obozów pracy, jakie w czasie wojny mieściły się na terenie dzisiejszego Wrocławia i w jego okolicy.
Uroczystość z udziałem wojskowej asysyty honorowej – w tym kompanii honorowej oraz Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych we Wrocławiu – zostanie przeprowadzona zgodnie z ceremoniałem wojskowym sił zbrojnych RP. Wezmą w niej udział m.in. byli polscy robotnicy przymusowi zrzeszeni w Klubie Ludzi ze Znakiem P (działającym w ramach Towarzystwa Miłośników Wrocławia) oraz w Stowarzyszeniu Polaków Represjonowanych przez III Rzeszę.
Mile widziane poczty sztandarowe instytucji (w tym szkół) i organizacji – zgłoszenia prosimy przesłać na adres burgweide@ipn.gov.pl do poniedziałku 5 maja do godz. 12.00.
W programie: okolicznościowe wystąpienia, modlitwa ekumeniczna, Apel Pamięci, salwa honorowa, złożenie kwiatów i zniczy pod pomnikiem.
Osoby i delegacje pragnące złożyć pod pomnikiem wieńce i/lub znicze proszone są o przesłanie zgłoszenia na adres burgweide@ipn.gov.pl do poniedziałku 5 maja do godz. 12.00.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Wojewoda Dolnośląska Anna Żabska, Marszałek Województwa Dolnośląskiego Paweł Gancarz, Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk oraz Dolnośląska Kurator Oświaty Ewa Skrzywanek.
Światełko pamięci o ofiarach pracy przymusowej
Na godz. 20.00 na skwer Ofiar Obozu Burgweide zapraszamy wszystkich, którzy poprzez zapalenie przy pomniku znicza chcieliby uczcić ofiary II wojny światowej – przede wszystkim byłych cudzoziemskich robotników, w tym Polaków, zmuszonych do pracy na rzecz wojennej gospodarki III Rzeszy. Jak mówi Kamilla Jasińska, organizatorka akcji i autorka monografii poświęconej niemieckiemu obozowi Burgweide:
Druga wojna światowa pochłonęła miliony ofiar. Straty ludności polskiej szacowane są na ponad 6 mln. Setki tysięcy to ofiary pracy przymusowej na rzecz III Rzeszy, w tym robotnicy przymusowi, więźniowie obozów koncentracyjnych, a także – wykorzystywani do pracy przymusowej wbrew obowiązującemu wówczas prawu – jeńcy wojenni. Ofiary to nie tylko ci, którzy stracili życie w czasie wojny. To także np. dzieci pozbawione rodziców czy rodzeństwa i zmuszone wychowywać się bez nich. To wszyscy, którzy stracili bliskich. To ci, którzy stracili zdrowie, choćby w wyniku wyniszczającej pracy, bicia, wygłodzenia, wycieńczenia, epidemii czy okaleczenia. To także ci, którzy przez całe lata, niekiedy nawet do końca życia, żyli z traumą wojenną. Ich wszystkich chcemy otoczyć naszą pamięcią w ten symboliczny dzień, czyli 6 maja, w symbolicznym miejscu, jakim jest skwer na terenie byłego niemieckiego obozu przejściowego i obozu pracy Burgweide.
Msza w intencji Ludzi ze Znakiem P – byłych polskich robotników przymusowych
Współpracujące z Oddziałem Instytytu Pamięci Narodowej we Wrocławiu Towarzystwo Miłośników Wrocławia zaprasza 6 maja o godz. 18.00 na mszę świętą w intencji byłych polskich robotników przymusowych, która z inicjatywy Klubu Ludzi ze Znakiem P zostanie odprawiona w kościele garnizonowym pw. św. Elżbiety we Wrocławiu.
