Nawigacja

Aktualności

Noc Muzeów 2024 z Instytutem Pamięci Narodowej – Wrocław, 18 maja 2024

Zapraszamy do udziału w wydarzeniach przygotowanych przez IPN Oddział we Wrocławiu 18 maja 2024 roku. Tradycyjnie, odbędą się one w dwóch lokalizacjach. W Oddziałowym Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu przy ulicy Sołtysowickiej 21a będziecie mogli Państwo m.in. zwiedzić magazyn archiwalny z aktami komunistycznych służb bezpieczeństwa. W Przystanku Historia przy ulicy Długosza 48 na zwiedzających czekać będą rozmaite atrakcje związane z 80. rocznicą bitwy o Monte Cassino.

Oddziałowe Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej

ul. Sołtysowicka 21a, Wrocław

18 maja, godz. 18:00 – 23:00

Na dziedzińcu Archiwum na naszych gości czekać będą wystawy: „Siedem twarzy Sergiusza Piaseckiego” oraz „Sportowcy-Patrioci II RP”. Zwiedzanie magazynu archiwalnego rozpoczniemy o godzinie 18:00 (wejście co 20 minut, grupy 10-osobowe), w ramach zwiedzania zaplanowano prezentację kartoteki.

O godzinie 19:00 rozpocznie się pokaz walk taekwondo, pokaz walki wręcz i uzbrojenia zaprezentuje z kolei 16 Dolnośląska Brygada Obrony Terytorialnej.

Na wszystkich gości czekać będzie oczywiście stoisko z publikacjami IPN z rabatem 25% (za wyjątkiem gier i puzzli). UWAGA! 30 pierwszych osób otrzyma darmowe pakiety wydawnictw popularnych.

W strefie dla dzieci – zawody sportowe, kolorowanki, nadruki na torbach; Strefa edukacyjna – prezentacja: Igrzyska olimpijskie Paryż – 1924, konkurs historyczny z nagrodami

Tradycyjnie zaplanowano również punkt informacyjny – przyjmowanie wniosków o udostępnienie dokumentów od osób zainteresowanych.

Przystanek Historia IPN im. Kornela Morawieckiego we Wrocławiu

ul. Długosza 48, Wrocław

18 maja, godz. 18:00 – 23:00

W ramach Nocy Muzeów w Przystanku Historia IPN im. Kornela Morawieckiego we Wrocławiu na zwiedzających czekają rozmaite atrakcje związane z 80. rocznicą bitwy o Monte Cassino. O każdej pełnej godzinie (18.00-23.00) organizowane będą warsztaty edukacyjne dla dzieci i dorosłych, podczas których uczestnicy poznają m.in. historię 2 Korpusu Polskiego, losy polskich żołnierzy z Armii gen. Andersa oraz niedźwiedzia Wojtka, a także zapoznają się z wystawą IPN „Szlaki nadziei. Odyseja wolności”.

Przez cały wieczór najmłodsi będą mieli możliwość uczestniczenia w rozgrywkach planszowych, quizach oraz wykonania nadruku misia Wojtka na bawełnianej torbie. Dla uczestników przewidziane zostały darmowe materiały edukacyjne dotyczące Monte Cassino i niedźwiedzia Wojtka.

W tym roku obchodzimy 80. rocznicę bitwy o Monte Cassino. Była to najdłuższa, bo trwająca aż 5 miesięcy, i zarazem najkrwawsza batalia, jaką przyszło stoczyć aliantom na froncie zachodnim. W tej najbardziej zaciętej bitwie II wojny światowej na zachodzie walczyli również Polacy - żołnierze 2 Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa. 18 maja 1944 r. o godzinie 10.20 jako pierwszy do ruin klasztoru dotarł patrol ppor. Kazimierza Gurbiela z 12. Pułku Ułanów Podolskich, który zatknął tam swój proporzec, zaś o godzinie 12 plutonowy Emil Czech z 3 Karpackiego Batalionu Saperów odegrał ze szczytu wzgórza Hejnał mariacki, oznajmiając tym samym symboliczne polskie zwycięstwo. Dla Polaków Monte Cassino to bitwa - symbol, jedna z najważniejszych w historii Polskich Sił Zbrojnych.
 

Dojazd do Oddziału IPN we Wrocławiu:                                                                                            

autobusy linii: A, 116, 119 (dojazd do ul. Koszarowej), 128 (dojazd do ul. Czajkowskiego), 132 (dojazd do pl. Daniłowskiego)

tramwaje linii: 6, 11, 23 (do pl. Kromera)

 

do góry