Nawigacja

Aktualności

Szkolenie dla przewodników miejskich „Powstańcza Warszawa a wojenny Wrocław” – Wrocław, 22 maja 2024

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu serdecznie zaprasza przewodników miejskich – szczególnie tych zrzeszonych w Towarzystwie Miłośników Wrocławia oraz w Oddziale Wrocławskim Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego – na certyfikowane bezpłatne szkolenie, które odbędzie się w środę 22 maja 2024 roku o godz. 16.00 w Przystanku Historia IPN we Wrocławiu.

W 2024 roku przypada 80. rocznica powstania warszawskiego, będącego największą operacją militarną Armii Krajowej. To słynne zbrojne polskie wystąpienie przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim wbrew pozorom ma ogromny związek z wojennym Wrocławiem. Dość powszechna jest wiedza na temat tego, że już po zakończeniu II wojny światowej do stolicy Dolnego Śląska trafiło wielu powstańców. Warto jednak pamiętać, że wśród dziesiątek tysięcy polskich robotników przymusowych w Breslau były tysiące cywilów z Warszawy, z których część osadzona była w specjalnie dla nich utworzonych obozach pracy. Niektórzy z nich po wojnie postanowili pozostać w mieście, angażując się w odbudowę powojennego Wrocławia. Wśród nich jest wiele znanych, a także szerzej nieznanych postaci zasłużonych dla różnych dziedzin życia, m.in. nauki, kultury, gospodarki itp.  

Z okazji rocznicy powstania warszawskiego wrocławski IPN przygotował cykl rozmaitych wydarzeń adresowanych do różnych grup odbiorców i odbywających się przez cały 2024 rok. Jednym z nich jest szkolenie dla przewodników miejskich. Pragniemy Państwu, jako przewodnikom miejskim, przekazać najnowsze wyniki badań, kwerend oraz rozmaite ciekawostki, które będą mogli Państwo wykorzystać podczas oprowadzania po Wrocławiu grup w różnym wieku.

Celem szkolenia „Powstańcza Warszawa a wojenny Wrocław” jest przedstawienie następujących zagadnień, które zostaną przedstawione w formie prelekcji z bogato ilustrowaną prezentacją:

– praca przymusowa w Breslau w czasie II wojny światowej,

– exodus cywilnej ludności powstańczej Warszawy, transporty do Rzeszy,

– niemieckie obozy pracy, w których przetrzymywani byli cywile z Warszawy oraz powstańcy (lokalizacja, warunki pobytu i pracy, relacje świadków, upamiętnienie),

– sylwetki i dokonania wybranych robotników przymusowych z Breslau (cywili z Warszawy
i powstańców warszawskich) zasłużonych dla powojennego Wrocławia,

– powstanie warszawskie, powstańcy i cywile w przestrzeni publicznej Wrocławia.

Szkolenie poprowadzi Kamilla Jasińska z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu, której zainteresowania naukowe i edukacyjne skupiają się m.in. wokół tematyki pracy przymusowej w Breslau, historii wrocławskich miejsc pamięci, (nie)znanych i zasłużonych dla Wrocławia postaci. Jest badaczką, popularyzatorką historii Wrocławia, autorką książek, wystaw, audycji radiowych, artykułów o tematyce historycznej.

Szkolenie odbędzie się w środę 22 maja w Przystanku Historia przy ul. Jana Długosza 48 we Wrocławiu (na terenie obiektu znajduje się bezpłatny parking). Rozpocznie się o godz. 16.00 i potrwa do 19.00. Nie ma możliwości wzięcia udziału online.  

Szkolenie jest bezpłatne, a każdy uczestnik otrzyma imienny certyfikat.

Obowiązują zapisy na adres mailowy: burgweide@ipn.gov.pl.

Liczba miejsc ograniczona. Zapraszamy!

do góry