Nawigacja

Aktualności

Wernisaż wystawy „Przesłanie dla pokoleń” w Sali Kolumnowej Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego - Wrocław, 5 marca 2024

W 2024 roku minęło 17 lat od powstania Dolnośląskiej Rodziny Szkół im. Armii Krajowej i Bohaterów AK. Rodzina zrzesza szkoły posiadające patronów związanych z Armią Krajowa i jej bohaterami oraz te placówki w których aktywnie działają Kluby Historyczne im. Armii Krajowej.

Jednym z elementów działania DRSz są organizowane od 2012 roku, wystawy tematyczne. Patronem merytorycznym i współorganizatorem wydarzeń i projektów jest Oddział IPN we Wrocławiu. Od początku organizacji ekspozycji zaangażowani bezpośrednio w ich powstawanie są Sylwia Krzyżanowska i Wojciech Trębacz, obecnie w ramach działalności Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa.  

Uroczysty wernisaż wystawy miał miejsce w Sali Kolumnowej Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Tematem tegorocznym było „Przesłanie dla pokoleń”. Każda ze szkól przygotowała jedną planszę poświęconą konkretnej, wybranej przez uczniów i nauczycieli osobie i przesłaniu wynikającym ze słów i działalności bohatera ekspozycji. W sali im. Jerzego Woźniaka zgromadzili się uczniowie szkół z Bolesławca, Oleśnicy, Prus, Trzebnicy, Wałbrzycha i Wrocławia. Kustoszem wystawy była w tym roku Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Niechlowie. W otwarciu wystawy wzięli udział: wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń, dolnośląska kurator oświaty Ewa Skrzywanek, Stanisław Wołczaski – żołnierz AK i Powstaniec Warszawski, Aleksandra Woźniak – żona Jerzego Woźniaka, radni sejmiku województwa dolnośląskiego: Tytus Czartoryski, Andrzej Jaroch, Damian Mrozek oraz delegacja Związku Piłsudczyków. W imieniu Dyrektora Oddziału IPN we Wrocławiu obecny był Grzegorz Kowal naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej we Wrocławiu.

Spotkanie prowadziła Dorota Rasała-Świtoń, prezes Dolnośląskiej Rodziny Szkół, która stwierdziła m.in., że projekt rozwijał się bardzo szybko. Od kameralnej wystawy do poważnych konferencji. I na stałe wpisał się w funkcjonowanie szkół w bardzo szerokim kontekście wychowania patriotycznego. Postać Jerzego Woźniaka, związanego z Wrocławiem, patrona dolnośląskiej rodziny szkół im Armii Krajowej, przedstawił Wojciech Trębacz, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN we Wrocławiu. W czasie i w ramach uroczystości  złotymi odznakami Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego zostali odznaczeni: Sylwia Krzyżanowska, Wojciech Trębacz i Kazimierz Sroka ze Związku Piłsudczyków.

do góry