Nawigacja

Aktualności

„Stąd do historii: Niezłomni z Osobowic” - wszyskie odcinki. Warto posłuchać!

Cykl „Stąd do historii: Niezłomni z Osobowic”, który przez ostatnie kilka miesięcy gościł na antenie Radia Wrocław, dobiegł końca.

Oddział IPN we Wrocławiu chcąc oddać hołd bohaterom oporu przeciwko reżimowi komunistycznemu i ofiarom zbrodni sądowych na terenie Dolnego Śląska, zainicjował w maju 2023 r. cykl krótkich audycji radiowych, które przybliżyły sylwetki i życiorysy osób torturowanych w kazamatach UB i zgładzonych w więzieniu nr 1 przy ul. Kleczkowskiej we Wrocławiu. Dr Krzysztof Łagojda z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN we Wrocławiu oraz redaktorzy Radia Wrocław Leszek Mordarski i Michał Kwiatkowski przedstawili losy 30 działaczy niepodległościowych z Dolnego Śląska, których Wojskowy Sąd Rejonowy we Wrocławiu w latach 1946-1955 skazał na karę śmierci lub wieloletnie więzienie. Zostali oni pochowani w bezimiennych grobach Cmentarza Osobowickiego we Wrocławiu.

Nie jest to koniec różnego rodzaju inicjatyw, które nasz oddział podjął, aby przywrócić pamięć o „Niezłomnych z Osobowic”. Zapraszamy do śledzenia naszego profilu na fb, gdzie będą pojawiać się wszelkie aktualne informacje związane z projektem.

Tymczasem zachęcamy do odwiedzenia strony Radia Wrocław - TUTAJ, gdzie istnieje możliwość odsłuchania wszystkich odcinków, które przez ponad pół roku regularnie pojawiały się na antenie. Rozpoczęcie oraz zakończenie cyklu otwiera przemówienie dyrektora Oddziału IPN we Wrocławiu dr. hab. Kamila Dworaczka.

 

do góry