Nawigacja

Aktualności

Noc Księgarń Instytutu Pamięci Narodowej, promocyjne ceny i spotkanie autorskie - Wrocław, 13 paźdzernika 2023

Kilkadziesiąt osób odwiedziło Księgarnię IPN na Placu Solnym we Wrocławiu 13 października 2023 roku. W ramach Nocy Księgarń 2023, trzy księgarnie Instytutu Pamięci Narodowej w Polsce od godziny 14:00 do 22:00 proponowały rabat -15% ceny regularnej na wszystkie książki w sklepie. Pierwszych 15. gości otrzymało upominki-niespodzianki.

O godzinie 18:00 we wrocławskiej księgarni IPN odbyło się także spotkanie autorskie z Łukaszem Sołtysikiem oraz dr. Grzegorzem Waligórą, współautorami publikacji "Autonomiczny Wydział Wschodni Solidarności Walczącej".

Autonomiczny Wydział Wschodni Solidarności Walczącej to zbiór jedenastu artykułów poświęconych Solidarności Walczącej, z wyróżnieniem Autonomicznego Wydziału Wschodniego. Autorzy opisali struktury Solidarności Walczącej, formy jej działalności i współpracę z opozycją antykomunistyczną w krajach bloku wschodniego. Odrębną część opracowania stanowią wspomnienia przedstawicieli organizacji gruzińskich, tatarskich, ukraińskich i litewskich dotyczące pomocy udzielanej przez Solidarność Walczącą ugrupowaniom antysowieckim działającym w ZSRS. Pierwszoplanowym celem kilkuosobowej grupy tworzącej Autonomiczny Wydział Wschodni była konsolidacja środowisk antykomunistycznych w Europie Środkowo-Wschodniej, zwłaszcza na terenie Związku Sowieckiego. Finalnym rezultatem prowadzonych działań miał być rozpad imperium sowieckiego, co nastąpiło w 1991 r. „Myślę, że byliśmy naprawdę porządną, polską dyplomacją. Nie mieliśmy za bardzo środków, doświadczenia, jedynie szczere chęci” — stwierdził po latach jeden ze współpracowników Autonomicznego Wydziału Wschodniego Solidarności Walczącej.

Publikacja w ramach Centralnego Projektu Badawczego IPN: „Solidarność” i opór społeczny 1956–1989.

 

do góry