Nawigacja

Aktualności

Darmowy pokaz filmu „Historia jednej zbrodni” w DCF – Wrocław, 18 września 2023

W poniedziałek 18 września w Dolnośląskim Centrum Filmowym o godzinie 17:00 obędzie się darmowy pokaz filmu „Historia jednej zbrodni”.

Nowy film znakomitego dokumentalisty Mariusza Pilisa opowiada przejmującą historię rodziny Ulmów: Józefa i Wiktorii oraz ich siedmiorga dzieci, którzy poświęcili swoje życie, próbując ratować życie dwóch żydowskich rodzin. Niewyobrażalna zbrodnia, której 24 marca 1944 roku dokonali Niemcy, mordując z zimną krwią także malutkie dzieci Ulmów, jest dla reżysera punktem wyjścia do śledztwa w tej sprawie. Jego wyniki są szokujące… Reżyser dotarł do niepublikowanych wcześniej materiałów, przeprowadził szereg rozmów, podążył powojennym tropem odpowiedzialnych za mord… Dzięki temu widz z przerażającym zdumieniem odkrywa prawdę, że sprawcy tej okrutnej zbrodni nie ponieśli za nią kary, a żandarm, który wydał wyrok na Ulmów i przeprowadził ich egzekucję, przez lata cieszył się szacunkiem i uznaniem w Niemczech.

Historia jednej zbrodni to nie tylko świetnie zrealizowany, trzymający uwagę widzów od pierwszej do ostatniej minuty dokument. To także film misyjny, w służbie prawdy, dopowiadający brakujące elementy historii rodziny Ulmów, nad którymi do tej pory nikt się nie pochylił.

UWAGA! Ostatnie darmowe bilety można rezerwować pod numerem tel. 71 776 37 17 lub artur.cieslik@ipn.gov.pl

 

Pokazowi filmu towarzyszyć będzie rozmowa z twórcą scenariusza i reżyserem filmu Mariuszem Pilisem oraz historykami dr. Marcinem Chorązkim (Oddział IPN w Krakowie / Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej) i dr. Wojciechem Hanusem (Oddział IPN w Rzeszowie). Rozmowę poprowadzi dr Michał Siekierka (Oddział IPN we Wrocławiu).

do góry