Nawigacja

Aktualności

Msza Święta w intencji rodziny Ulmów - Kościół Garnizonowy pw. św. Elżbiety we Wrocławiu, 8 września 2023

W bazylice p.w. św. Elżbiety we Wrocławiu odbyła się Msza Święta z wojskową asystą honorową w intencji rodziny Ulmów. Papież Franciszek włączył rodzinę Ulmów, Józefa i Wiktorię oraz ich siedmioro dzieci zamordowanych w 1944 r. przez Niemców za udzielanie pomocy Żydom, do grona błogosławionych. Uroczystości odbyły się w niedzielę 10 września w Markowej (woj. podkarpackie).

24 marca 1944 r. w okupowanej przez Niemców Markowej, za udzielanie pomocy prześladowanym Żydom została rozstrzelana rodzina Józefa i Wiktorii Ulmów. Zginęło wówczas 17 osób – Polaków i Żydów. Jedyną „winą” Ulmów była chrześcijańska postawa miłości bliźniego. Jedyną „winą” ukrywanych Żydów była chęć przeżycia Zagłady.

Instytut Pamięci Narodowej przedstawia kompendium wiedzy na temat losów Samarytan z Markowej – małej wsi nieopodal Łańcuta. W 1995 r. Wiktorię i Józefa Ulmów zaliczono w poczet Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. W 2003 r. rozpoczął się ich proces beatyfikacyjny. 10 września 2023 r. w Markowej odbyła się beatyfikacja rodziny Ulmów. WIĘCEJ INFORMACJI.

W Eucharystii, której przewodniczył ks. dr Adam Szpotański z Oddziałowego Biura Badań Historycznych we Wrocławiu, wzięli udział uczniowie, nauczyciele oraz dyrektorzy kilku dolnośląskich szkół: Liceum Ogólnokształcące nr IV we Wrocławiu, Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu, Urszulanki - liceum we Wrocławiu, Szkoła Podstawowa nr 71 we Wrocławiu, Szkoła Podstawowa nr 17 im. Stanisława Kulczyńskiego we Wrocławiu, Zespół Szkolno-Przedszkolny im.Unicef w Bielanach Wrocławskich, Szkoła Podstawowa im. Polskich Odkrywców i Podróżników w Kobierzycach, Liceum Ogólnokształcące nr VII im. Krzysztofa Baczyńskiego we Wrocławiu oraz Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Wysokiej.

Józef i Wiktoria Ulmowie z podkarpackiej wsi Markowa wraz z siódemką dzieci (w tym jednym nienarodzonym) zginęli w 1944 roku z rąk niemieckich żandarmów za ukrywanie żydowskich sąsiadów. W 1995 r. zostali uhonorowani pośmiertnie tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Rodzina Ulmów stała się symbolem postawy tych Polaków, którzy zginęli z rąk Niemców za niesienie w czasie okupacji pomocy Żydom.

do góry