Nawigacja

Aktualności

Modlitwa Pokoju - koncert w kościele św. Marii Magdaleny - Łambinowice, 1 września 2023

W 84. rocznicę wybuchu II wojny światowej w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Łambinowicach odbyło się już po raz kolejny szczególne wydarzenie, organizowane przez nasze Muzeum we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej oraz Parafią Łambinowice.

Idea Koncertu Modlitwa Pokoju pojawiła się w Muzeum w 2019 r. i od tego czasu sukcesywnie rozwija się, powiększając grono osób, które dzięki tej artystycznej inicjatywie poznają i przeżywają historię łambinowickiego miejsca pamięci i losy jeńców Lamsdorf.

W tym roku prowadzenie Koncertu przypadło w udziale dr. Adamowi Tańskiemu, który – na relatywnie rzadziej wykorzystywanym współcześnie instrumencie – organach, mistrzowsko towarzyszył wokalistom: Dorocie Stefaniak, Justynie Jabłonowskiej, Mai Pałys, Agacie Sierańskiej, Patrykowi Dopke, Filipowi Cieszyńskiemu i Szymonowi Chylińskiemu w wykonaniu utworów Mikołaja Gomółki, Stanisława Moniuszki, Witolda Lutosławskiego, Gabriela Fauré oraz Norberta Blachy. Słowami jeńców przejmująco przemawiał Leszek Zduń – poszczególne utwory muzyczne uzupełniały fragmenty relacji i wspomnień osób przetrzymywanych w obozach Lamsdorf. Przekaz dopełniała wizualizacja multimedialna przygotowana przez Marcina Bareję. Wykorzystano w niej wyselekcjonowane przez pracowników Muzeum fotografie archiwalne i współczesne ze zbiorów Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych, a także Muzeum Powstania Warszawskiego.

Część artystyczną poprzedziły krótkie wystąpienia: ks. proboszcza Adama Ciosmaka, który powitał gości, pomysłodawczyni wydarzenia dyr Violetty Rezler-Wasielewskiej, która wprowadziła gości w jego ideę, oraz dyr. Krystiana Iwanowa, który dokonał prezentacji wykonawców i utworów.

Dziękujemy wszystkim za udział w Koncercie Modlitwa Pokoju. Ufamy, że nasza inicjatywa będzie spotykała się również w przyszłości z Państwa niesłabnącym zainteresowaniem.


Fot. S. Dubiel/CMJW

do góry