Nawigacja

Aktualności

Dzień Dziecka z Instytutem Pamięci Narodowej we wrocławskim ZOO – Wrocław, 1 czerwca 2023

Z okazji Dnia Dziecka zaprosiliśmy dziś uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Obornikach Śląskich i Szkoły Podstawowej w Szczodrem do ZOO Wrocław.

Dzieci przy wybiegu niedźwiedzia brunatnego, a dokładnie niedźwiedzicy Przemisi dzięki ciekawej pogadance Marka Gadowicza z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu dowiedziały się o kapralu Wojtku, który został adoptowany przez żołnierzy 22 kompanii zaopatrywania artylerii w 2 Korpusie Polskim dowodzonym przez gen. Władysława Andersa. Warto dodać, że niedźwiedzica Przemisia trafiła do wrocławskiego ogrodu zoologicznego z Ukrainy, gdzie wcześniej pracowała w cyrku. Nie bała się ludzi, więc wypuszczenie jej na wolność było niemożliwe.

Podobny los spotkał przed laty legendarnego misia Wojtka, którego historię przybliżamy, dzięki działalności Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu i Przystanek Historia. Niedźwiedzica Przemisia od września ubiegłego roku znajduje się pod opieką wrocławskiego IPN, który we współpracy z ZOO co miesiąc przeznacza środki na jej częściowe utrzymanie. Zaangażowanie w losy niedźwiedzicy jest o tyle istotne, że choruje ona na epilepsję, a jej leczenie jest dość kosztowne. Wrocławski oddział IPN co miesiąc przeznacza na Przemisię tysiąc złotych.

do góry