Nawigacja

Aktualności

Za nami Noc Muzeów 2023 z udziałem Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu – Wrocław, 20 maja 2023

Za nami Noc Muzeów 2023 z Instytutem Pamięci Narodowej we Wrocławiu. W tym roku zaproponowaliśmy zwiedzającym dwie lokalizacje naszego Oddziału –Archiwum IPN przy ul. Sołtysowickiej 21 oraz Przystanek Historia im. Kornela Morawieckiego przy ul. Długosza 48. Łącznie w sobotni wieczór odwiedziło nas około 300 osób.

Największą popularnością i powodzeniem cieszyło się niewątpliwie zwiedzanie magazynu archiwalnego z aktami wytworzonymi przez bezpiekę, prezentacja kartotek oraz darów wybranych z projektu „Archiwum Pełne Pamięci”. Całość połączone zostało z prelekcjami dotyczącymi działalności Archiwum IPN Wrocław. W ciągu trwania wydarzenia przygotowaliśmy również specjalny punkt informacyjny, w którym zainteresowani goście mogli pobrać lub złożyć interesujący ich wniosek.

Naszych gości witały także dwie wystawy: plenerowa „O Niepodległą – Rok 1914" - ekspozycja poświęcona żołnierzom Legionów Polskich oraz ścienna: "Szachownice nad Europą. Lotnicy Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii 1940–1947",  przybliżająca losy i dokonania polskich lotników w czasie II wojny światowej. Plansze ekspozycyjne prezentują archiwalne zdjęcia i dokumenty przedstawiające m.in. sylwetki wybranych pilotów, którzy w okresie powojennym powrócili do kraju i związali swój los z Dolnym Śląskiem.

Nie zabrakło także konkursów historycznych z nagrodami przygotowanymi w oparciu o prezentowane wystawy. Z kolei w strefie edukacyjnej proponowaliśmy: gry karciane, zabawy podwórkowe skakanka, kabel, kolorowanki dla najmłodszych i malowanie toreb. Była również strefa pamiątek z okresu PRL oraz strefa wydawnicza, gdzie proponowaliśmy upust na nasze książki - 15 %. To co najnowsze do pokazania ma IPN, prezentowane było z kolei w Przystanku Historia przy ulicy Długosza 48. Dzięki osiągnięciom technologicznym można się było całkowicie zanurzyć się w wirtualnej rzeczywistości. Za pomocą aplikacji Szybowcowa '87 jej użytkownicy zyskali możliwość swobodnego poruszania się po mieszkaniu i eksploracji przestrzeni, w której była drukowana podziemna prasa i inne materiały kolportowane przez członków „Solidarności Walczącej”. Przystanek Historia tego wieczoru zapraszał również najmłodszych do strefy gier oraz do wspólnego malowania bawełnianych toreb.

Noc Muzeów to jedna z najpopularniejszych imprez kulturalnych, w której co roku bierze udział ponad 140 miast. Polega na udostępnianiu muzeów, galerii, instytucji kulturalnych i zabytkowych obiektów w wybranym dniu w godzinach nocnych. Prócz zwiedzania zazwyczaj niedostępnych obiektów, uczestnicy biorą udział w licznych koncertach, warsztatach i pokazach filmowych. Wiele atrakcji dedykowanych jest dzieciom. Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997 roku. W Polsce pierwszy raz zorganizowało ją Muzeum Narodowe w Poznaniu w 2003 roku.

do góry