Nawigacja

Aktualności

Wojewódzkie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Lubomierz – 1 marca 2023

Gmina Lubomierz była w tym roku miejscem wojewódzkich obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Święto ustanowione zostało przez Sejm 3 lutego 2011 roku. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypada 1 marca. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, a ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu.

W 2018 roku, podczas prac porządkowych w kościele w Popielówku odnaleziony został sztandar o symbolice typowej dla Armii Krajowej. Na jego jednej stronie znajduje się wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej a na drugiej orzeł w koronie i hasło: Bóg, Honor, Ojczyzna. Ale kościół krył jeszcze jedną tajemnicę. Na płycie marmurowej upamiętniającej żołnierzy niemieckich poległych podczas I Wojny Światowej z jej drugiej strony znajdował się polski napis – jedyny upamiętniający osadników Polaków z roku 1946 byłych partyzantów AK, NSZ, BCH.

W trakcie badania tych odkryć okazało się, że w roku 1947 w Popielówku założona została antykomunistyczna organizacja pn.: Żandarmeria Sił Podziemnych. Założyli ją żołnierze majora Henryka Flame. Wśród działaczy był Tadeusz Pietryka ps. „Sokół”. W Popielówku z-ca dyrektora wrocławskiego IPN Marcin Marczak oraz Przemysław Mandela z Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN złożyli wieniec biało-czerwonych kwiatów oraz zapalili znicz na grobie  Tadeusza Pietryki ps. „Sokół” (27.11.1920 – 17.03.2010), członka organizacji konspiracyjnej „Żandarmeria Sił Podziemnych” założonej przez byłych żołnierzy z oddziału NSZ Henryka Flamego „Bartka” i działającej w latach 1947–1950.

Organizacja funkcjonowała na terenie powiatów Lwówek Śląski (Popielówek) i Mielec, gromadząc broń, materiały wywiadowcze oraz udzielając schronienia dawnym członkom oddziału. Tadeusz Pietryka został aresztowany w 1951 r. i skazany przez WSR w Katowicach za działalność o charakterze szpiegowskim na 15 lat więzienia. Wyszedł na mocy amnestii w 1956 r. i powrócił do Popielówka, gdzie spędził resztę życia.

Wcześniej uczestnicy wydarzenia przy kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Popielówku posadzili dąb „Jastrzębiec”, upamiętniający Piotra Zarębę, żołnierza - pierwszego komendanta Żandarmerii Sił Podziemnych w Popielówku. Uroczystości w Lubomierzu rozpoczęły się już w sobotę, 25 lutego koncertem patriotycznym Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego z solistami w Kościele Wniebowzięcia NMP i św. Maternusa w Lubomierzu. W ramach obchodów w Lubomierskim Centrum Kultury odbył się m.in. Dzień Muzealny na temat Żołnierzy Niezłomnych.