Nawigacja

Aktualności

Premiera filmu "Fakir" - W imieniu Rzeczypospolitej w reż. Tomasza Bożerockiego - 1 marca 2023

Szanowni Państwo, serdecznie zapraszamy 1 marca br. o godz. 10.00 do Przystanku Historia im. Kornela Morawieckiego we Wrocławiu na premierę filmu "Fakir" - W imieniu Rzeczypospolitej. Wstęp wolny.

Kim był Fakir? Po zajęciu Wileńszczyzny przez Sowietów Sergiusz Kościałkowski nie złożył broni. Jesienią 1944 roku utworzył oddział partyzancki Armii Krajowej. Pod ps. „Kapitan Grób” prowadził potyczki z patrolami sowieckimi, organizował zasadzki leśne.

4 lutego 1945 roku przebywając w Raubiszkach oddział żołnierzy został zaskoczony przez sowiecki zwiad wojskowy. Sowieci, którzy patrolując teren wjechali w sam środek wsi, również nie spodziewali się tak licznego polskiego oddziału. Po ponad godzinnej walce dowódca został ciężko ranny. Podkomendni wywieźli go na saniach, jednak zmarł w drodze na rękach sanitariuszki Wandy Cejko.

Ciało zostało pogrzebane nad Jeziorem Dubińskim na wzgórzu koło leśniczówki Błużniany, następnie ekshumowane przez ojca na Rossę. Spoczął obok swojej sanitariuszki Czesławy Wyrwas „Kotki”. Zginął w dniu, w którym tzw. „Wielka Trójka” w sowieckiej Jałcie określiła swoje strefy wpływów.

do góry