Nawigacja

Aktualności

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu - 27 stycznia, 2023

Na dziedzińcu Synagogi Pod Białym Bocianem we Wrocławiu znajduje się tablica upamiętniająca ofiary nazizmu. To m.in. w tym miejscu organizowane były punkty zbiorcze, z których wrocławscy Żydzi byli deportowani do gett przejściowych i niemieckich obozów zagłady. Napis na tablicy w trzech językach – polskim, niemieckim i hebrajskim – informuje o deportacjach z okresu 1941–1944.

27 stycznia, w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu odbyła się uroczystość złożenia kwiatów i zapalenia zniczy. W uroczystości zorganizowanej przez Gminę Wyznaniową Żydowską we Wrocławiu - Jewish Community of Wroclaw wziął także udział dyrektor IPN Oddział we Wrocławiu dr Kamil Dworaczek.

Uroczystość rozpoczęła się minutą ciszy, następnie odprawiono El Malei Rachamim (Boże Pełen Miłosierdzia), modlitwę żydowską za duszę zmarłego, odmawiana zwykle przy grobie podczas nabożeństw pogrzebowych oraz podczas nabożeństw żałobnych w ciągu roku. W wydarzeniu udział wzięła także młodzież z Niepublicznej Szkoły Podstawowej Tikkun Olam we Wrocławiu.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu to święto uchwalone 1 listopada 2005 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu uczczenia pamięci ofiar pochodzenia żydowskiego, pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy. Datę obchodów wyznaczono na 27 stycznia – rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 roku. KL Auschwitz-Birkenau stał się narzędziem terroru wobec ludności krajów podbitych, źródłem taniej siły roboczej, a także miejscem masowej zagłady. Ten obóz to symbol Holokaustu. Jak doszło do zagłady blisko sześciu milionów Żydów europejskich, w tym trzech milionów obywateli polskich? - mówił w ramach wykładu pt. „Zagłada na ziemiach okupowanej Polski” dr Michał Siekierka z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN we Wrocławiu dla uczniów Liceum Ogólnokształcącego  nr 1 im. Danuty Siedzikówny INKI we Wrocławiu. Spotkanie odbyło się w Przystanku Historia im. Kornela Morawieckiego we Wrocławiu.

Zakończeniem tego dnia był wykład dra Michała Siekierki w Ośrodku Edukacyjno-Historycznym Ogniwo w Jelczu-Laskowicach pt. „Zagłada w okupowanej Polsce. Polacy ratujący Żydów – stan badań” otworzył spotkanie w ramach promocji historii o dawnym niemieckim obozie pracy AL Fünfteichen (dziś Miłoszyce, Gmina Jelcz-Laskowice).

Liczni zebrani goście mogli posłuchać także o tym, jak członkowie Stowarzyszenia Lokalnej Grupy Zwiadowców Historii w osobie jego przedstawiciela Piotra Kuteli dbają o miejsce pamięci, zbierając i pokazując kolejnym pokoleniom artefakty, które w tym miejscu udało się i ciągle udaje się pozyskiwać. Ostatnim, nie mniej ważnym punktem wieczoru była promocja publikacji dot. miejsca dawnego obozu autorstwa Mateusza Kotasa, dyrektora Ośrodka Edukacyjno-Historycznego Ogniwo w Jelczu-Laskowicach.

Wykład został wygłoszony w ramach konferencji organizowanej przez Fundację "W połowie drogi".  Podczas pobytu w Jelczu-Laskowicach złożone zostały kwiaty pod tablicą pamięci ofiar obozu Fünfteichen.

do góry