Nawigacja

Aktualności

„Historia człowieka, który fotografował piekło” – Wrocław, 20 stycznia 2023

„Nazywam się Wilhelm Brasse. Jestem fotografem. Od września 1940 roku byłem więźniem w obozie koncentracyjnym w Auschwitz. Wykonałem ponad 50 tysięcy zdjęć do obozowych kartotek oraz dokumentację eksperymentów doktora Mengelego” – tak swoją opowieść zaczyna człowiek, którego zdjęcia stały się dowodem zbrodni przeciw ludzkości.

Wilhelm Brasse, dwudziestotrzyletni mężczyzna z Żywca, trafił do Auschwitz. Spędził tam ponad cztery lata i na zlecenie nazistów prowadził dokumentację fotograficzną. Po wojnie jego zdjęcia obiegły cały świat, dając świadectwo tragedii ponad miliona osób. Brasse po tym, co widział w Auschwitz, nigdy nie wrócił do zawodu. Mroczne wspomnienia z obozu nie pozwoliły mu wykonywać zwykłych fotografii.

20 stycznia 2023 roku w Przystanku Historia we Wrocławiu im. Kornela Morawieckiego zaprezentowano wielokrotnie nagradzany w kraju i na świecie film dokumentalny "Portrecista", w którym Wilhelm Brasse opowiada o swoich traumatycznych doświadczeniach. Po projekcji filmu odbyło się spotkanie z Anną Dobrowolską, autorką książki "Byłem fotografem w Auschwitz - prawdziwa historia Wilhelma Brassego", która ukazała się nakładem Wydawnictwa ZNAK, w związku z 10. rocznicą śmierci Wilhelma Brassego.

*******************************************************

Anna Dobrowolska – polska producentka filmowa, a wcześniej publicystka. Od 2002 roku odpowiada za produkcję filmów fabularnych, dokumentalnych, musicali i programów telewizyjnych. Zrealizowała film Portrecista, który był wielokrotnie nagradzany w kraju i na świecie, a ostatnio wyprodukowała, razem z Leonardo DiCaprio, dla Netflixa dokument Walka. Obecnie pracuje nad filmem fabularnym o Wilhelmie Brassem, realizowanym w koprodukcji międzynarodowej, ze światową dystrybucją.