Nawigacja

Aktualności

Projekt historyczny pt. „Obrońcy naszych polskich granic” – wrzesień i październik 2022

Dzięki współpracy Instytutu Pamięci Narodowej Delegatura w Opolu i Fundacji Słowem Pisane z Wielunia zrealizowano projekt historyczny pt. „Obrońcy naszych polskich granic”.

  • delegatury5

W ramach zadania powstało 5 audycji związanych z wydarzeniami, do których doszło 1 września 1939 r. na ówczesnej granicy II RP. Nagrania niebawem będą udostępnione na stronie internetowej IPN Wrocław/Del. w Opolu.

Tematy audycji:

  • „Wspomnienia o strażniku granicznym Wojciechu Guzinie cz. 1, 2 – audycja 1, Radio Ziemi Wieluńskiej, data emisji: 17.09.2022 (sobota)
  • „Wybuch wojny w Rudnikach”, cz. 3 – audycja 3, RZW, data emisji: 24.09.2022 (sobota)
  • „Wspomnienia o strażniku granicznym Franciszku Wojtkowiaku z Komisariatu Dzietrzkowice”, cz. 4 audycja 4, RZW, data emisji: 01.10.2022 (sobota)
  • „Wspomnienia o strażniku granicznym Adamie Burgerze z Komisariatu w Dzietrzkowicach”, cz. 5audycja 5, RZW, data emisji: 08.10.2022 (sobota)

W ramach projektu dla młodzieży szkolnej zostały zrealizowane lekcje historyczno-dziennikarskie w dn. 15 września 2022 r. w Muzeum w Praszce i Centrum Tradycji Strażackiej i Historii Wsi w Rudnikach.

https://www.radiozw.com.pl/o-historii-strazy-granicznej-ii-rp-w-praszce-i-rudnikach-zdjecia/

Opiekunem merytorycznym projektu jest dr Ksawery Jasiak z Instytutu Pamięci Narodowej Delegatura w Opolu.

do góry