Nawigacja

Aktualności

Wydanie publikacji „Karolina Lanckorońska w służbie nauki i Polski / Karolina Lanckorońska nel servizio della scienza e della Polonia”

25 sierpnia 2002 r. zmarła w Rzymie w wieku 104 lat Karolina hr. Lanckorońska, historyk i historyk sztuki, profesor Uniwersytetu Jana Kazimierze we Lwowie. Chcąc uczcić pamięć tej tak zasłużonej dla Polski XX wieku osobowości Instytut Polski w Rzymie przy wsparciu Fundacji Rzymskiej im. J.Z. Umiastowskiej wydał album „Karolina Lanckorońska w służbie nauki i Polski / Karolina Lanckorońska nel servizio della scienza e della Polonia”, którego współautorem jest pracownik Oddziału IPN we Wrocławiu.

W powstałej pod redakcją historyka i dyplomaty Wojciecha Bilińskiego publikacji zamieszczono również teksty: Łukasza Paprotnego, Stanisława A. Bogaczewicza, Pawła Pencakowskiego, Henryka Litwina, bpa Jana Kopca, Joanny Winiewicz-Wolskiej, Krystyny Jaworskiej, Pawła Morawskiego i Jacka Szczęsnego Kotela – twórcy wyjątkowej koncepcji graficznej, a także rozmowę z ks. Marianem Burniakiem, duszpasterzem Polonii we Włoszech.  

Dwujęzyczna polsko - włoska publikacja w tłumaczeniu Francesca Groggia, jej wyszukana szata graficzna oraz prezentacja często nieznanych  fotografii archiwalnych pozwalają  przypuszczać, iż dzięki niej życie i dzieła Karoliny Lanckorońskiej,  która spoczęła na cmentarzu Campo Verano w Rzymie, będą bardziej znane szerszemu gronu czytelników zarówno w Polsce, jak i we Włoszech.

Publikacje można zobaczyć online na stronie: https://instytutpolski.pl/roma/2022/06/23/karolina-lanckoronska/

***

Karolina hr. Lanckorońska W czasie II wojny światowej była żołnierzem Armii Krajowej. Zaangażowana w działalność Polskiej Rady Opiekuńczej została aresztowana i osadzona obozie koncentracyjnym Ravensbrück za poznanie prawdy o mordzie na polskich profesorach we Lwowie. Po wojnie Karolina Lanckorońska współtworzyła Polski Instytut Historyczny w Rzymie i Fundację Lanckorońskich z Brzezia. Jednocześnie była mecenasem polskiej nauki i kultury, sponsorem Biblioteki Polskiej w Paryżu i Biblioteki Polskiej w Londynie. Znana jest również jako ofiarodawca narodowi polskiemu  Królewskiego Daru - rodzinnej kolekcji dzieł sztuki wzbogacających zasoby Zamku Królewskiego w Warszawie i Zamku Królewskiego na Wawelu w Krakowie oraz cennych zbiorów  przeznaczonych dla bibliotek uniwersyteckich i instytucji naukowych w Polsce.

 

  • Publikacji „Karolina Lanckorońska w służbie nauki i Polski / Karolina Lanckorońska nel servizio della scienza e della Polonia”
    Publikacji „Karolina Lanckorońska w służbie nauki i Polski / Karolina Lanckorońska nel servizio della scienza e della Polonia”
do góry