Nawigacja

Aktualności

„Mały konspirator” i wywiad z Kornelem Morawieckim (lata 80. XX wieku)

Z okazji 40. rocznicy powstania organizacji niepodległościowej Kornela Morawieckiego przypominamy „Małego konspiratora” i wywiad z organizatorem i przewodniczącym SW w formie reprintów.

  • „Nie lekceważ przeciwnika. Pamiętaj, że nasze UB to młodszy brat KGB…”

„Mały konspirator” – Wydrukowany w 1983 r. przez podziemną Agencję Informacyjną „Solidarności Walczącej” instruktaż, jak zachowywać się w czasie pracy konspiracyjnej oraz po aresztowaniu przez komunistyczną bezpiekę był poradnikiem praktycznym. Służyć miał tym wszystkim, którzy walczyli z komuną w akcji bieżącej: łącznikom, kurierom, kolporterom, drukarzom, osobom prowadzącym lokale kontaktowe, ludziom ukrywającym działaczy podziemia.

  • Wobec Boga i Ojczyzny przysięgam walczyć o wolną i niepodległą Rzeczpospolitą Solidarną…

„Walka o serca i umysły” – „Nawiązujemy rzeczywiście do lat okupacji niemieckiej
i sowieckiej. Oczywiście nie jesteśmy bezpośrednimi kontynuatorami tamtej walki. Zmieniły się warunki, zmieniły się metody. I przeciwnika i nasze. Inne są doświadczenia historyczne
i narodowe przeżycia. Jedno pozostało bez zmian. Jak wtedy tak i dzisiaj walczymy o wolność. Dziś nie z bronią w ręku (choć i takiej możliwości wykluczyć nie można), lecz przy pomocy ramek i powielaczy (…). Wzorem dla nas pozostają tamci ludzie, tamte postawy, tamte bohaterstwo”.

Tomasz Balbus, Magda Wysocka

 

do góry