Nawigacja

Aktualności

Uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności działaczom opozycji niepodległościowej – Wrocław i Wałbrzych, 11 czerwca 2022

W sobotę 11 czerwca 2022 r. wręczono działaczom Solidarności Walczącej Krzyże Wolności i Solidarności. Był to kulminacyjny moment obchodów 40. rocznicy powstania tej organizacji. To dzięki takim ludziom, jak działacze opozycji antykomunistycznej udało się Polsce odzyskać wolność i pełną niepodległość. Specjalnym gościem wrocławskich uroczystości był premier RP Mateusza Morawiecki, syn założyciela Solidarności Walczącej Kornela Morawieckiego.

We Wrocławiu w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy odznaczenia wręczył zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, dr Mateusz Szpytma. Uroczystość miała miejsce w siedzibie NSZZ „Solidarność” Region Dolny Śląsk we Wrocławiu, przy pl. Solidarności 1/3/5. Jako pierwszy głos zabrał premier RP Mateusz Morawiecki. Podkreślił on, że Solidarność Walcząca wydobywała z ludzi to, co najlepsze. Mimo różnicy poglądów czy pochodzenia była miejscem współpracy wielu osób. Główną jej ideą była Polska niepodległa, ale także solidarna oraz działająca na rzecz interesów państwa sąsiadujących. Nie myśląca tylko o sobie, ale także o innych.

Po wręczeniu odznaczeń, głos zabrał dr Mateusz Szpytma, wiceprezes IPN. Zaznaczył on, że Solidarność Walcząca była szczególnym celem do wyeliminowania dla władz PRL.  Działanie w tej organizacji było dla jej członków powodem aresztowań, pobić i prześladowań. Z kolei przykłady bł. ks. Jerzego Popiełuszki czy Piotra Bartoszcze pokazują, że niejednokrotnie działania w i dla opozycji, kończyły się śmiercią z rąk reżimu komunistycznego. Na koniec wiceprezes IPN ponownie podziękował odznaczonym i ich rodzinom, które razem z nimi nieśli trud walki o wolną Polskę.

Dziś, w czwartej dekadzie wolnej Polski, najwyższy czas oddać hołd niekwestionowanym bohaterom – dr Mateusz Szpytma, zastępca prezesa IPN

Do zgromadzonych zwrócił się także obecny na uroczystościach Jarosław Obremski, wojewoda dolnośląski. Stwierdził, że działacze Solidarności Walczącej nauczyli go dwóch, niezwykle ważnych postaw. Pierwszą z nich było nabranie dystansu do tego, co się dzieje i ze spokojem oczekiwać przyszłych wydarzeń. Drugą to uzmysłowienie, że realizm w polityce może ocierać się o marzenia. Wojewoda dolnośląski wyraził podziw, że działania Solidarności Walczącej zakończył się wielkim sukcesem: Rzeczpospolita odzyskała pełnię wolności, przywódca Solidarności Walczącej, Kornel Morawiecki, został Marszałkiem Seniorem Sejmu VIII kadencji, Armia Czerwona opuściła granicę Polski, a wiele krajów naszego regionu odzyskały suwerenność. Każda z tych idei była warta krat w czasach PRL, a teraz jest rzeczywistością.

Z kolei w imieniu odznaczonych głos zabrał Jarosław Broda. W swoim przemówienie wezwał swoich kolegów do wielkiego dziękczynienia. Przede wszystkim Bogu za to, że on i jego koledzy mogli wziąć udział w wielkiej sztafecie pokoleń, które służyły Rzeczpospolitej, ale także za to, że w godzinie próby zachowali się przyzwoicie.

Następnie zgromadzeni udali się na skwer Kornela Morawieckiego, który znajduje się u zbiegu ulic Środkowej i Szczepińskiej we Wrocławiu. Tutaj odsłuchano przemówienia Kornela Morawieckiego z 12 listopada 2015 r., które wygłosił jako Marszałek Senior podczas pierwszego posiedzenie Sejmu VIII kadencji. Następnie złożono kwiaty. Kolejne punkty sobotnich uroczystości miały miejsce w Centrum Historii Zajezdnia.

 

 

Krzyżem Wolności i Solidarności we Wrocławiu zostaną odznaczeni:

  • Pan Krzysztof Bieżuński
  • Pan Jarosław Broda
  • Pan Marian Cieślikowski
  • Pani Dorota Dejneka
  • Pani Małgorzata Jaśkiewicz
  • Pan Tadeusz Kuranda
  • Pan Robert Maurer
  • Pani Anna Michalczyk
  • Pani Anna Morawiecka
  • Pan Wojciech Myślecki
  • Pan Mariusz Sokołowski
  • Pan Jarosław Twardowski
  • Pan Arkadiusz Urban
  • Pani Izabella Wawrzeń

Druga uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności odbyła się również w sobotę 11 czerwca w Wałbrzychu – w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy odznaczenia wręczy zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr hab. Krzysztof Szwagrzyk.

 

 

Krzyżem Wolności i Solidarności w Wałbrzychu zostaną odznaczeni:

  1. Pan Andrzej Piątek
  2. Pan Jerzy Szymczyk

Pośmiertnie:

  1. Pan Stanisław Helski
  2. Pan Wojciech Szewczuk

***

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 roku, przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL. Źródłem uchwalenia Krzyża Wolności i Solidarności jest Krzyż Niepodległości z II RP.

  • Uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności działaczom opozycji niepodległościowej – Wrocław i Wałbrzych, 11 czerwca 2022
    Uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności działaczom opozycji niepodległościowej – Wrocław i Wałbrzych, 11 czerwca 2022
do góry