Nawigacja

Aktualności

Obchody Dnia Flagi RP oraz 101. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego – Góra Świętej Anny, 2 maja 2022

Na Górze Świętej Anny, w obecności przedstawicieli władz państwowych, samorządowych, kombatanckich oraz służb mundurowych, obchodziliśmy kolejną rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego, a także Dzień Flagi Rzeczypospolitej – święta ustanowionego na mocy ustawy z 20 lutego 2004 r. Instytut Pamięci Narodowej reprezentowała dr Iwona Demczyszak, p.o. Naczelnika Delegatury IPN w Opolu.

Uroczyści rozpoczęła msza święta W intencji poległych powstańców śląskich w 101. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego. Uroczystą mszę świętą odprawiono w Bazylice św. Anny, której przewodniczył bp Paweł Stobrawa. W swojej homilii podkreślił, że patrząc na flagę naszego kraju, odnajdujemy w niej swoją tożsamość, godność i poczucie bezpieczeństwa. Zaapelował także o jej szacunek i traktowanie jako znaku łączącego wszystkich Polaków:

„Niezależnie od poglądów, niech nas jednoczy, nasze wysiłki dla dobra ojczyzny i każdego człowieka” – bp Paweł Stobrawa.

Następnie zgromadzeni udali się pod Pomnik Czynu Powstańczego, gdzie odczytano specjalny list premiera RP Mateusza Morawieckiego. Szef Rady Ministrów podkreślił, że Powstania Śląskie na trwale ukształtowały ziemięb Śląska Opolskiego, a jego mieszkańcy pokazali wytrwałość i niezłomność w walce o połączenie z Rzeczypospolitą. Z kolei wojewoda opolski Sławomir Kłosowski zaznaczył, że powstańcy mieli świadomość o przewagi militarnej swoich wrogów, ale mimo to stanęli do walki. Przelali krew i oddawali życie za swoją ojczyznę. O tej ofierze trzeba pamiętać i ją upamiętniać. Wojewoda opolski podziękował także m.in. dr Iwonie Demczyszak za działania opolskiej Delegatury IPN. Dzięki niej na terenie Opolszczyzny krzewiona jest pamięć o polskiej historii, tak ważna w budowaniu świadomości narodowej młodego pokolenia.

Po przemówieniach okolicznościowych, odbył się apel pamięci oraz salwa honorowa. Następnie złożono kwiaty pod pomnikiem.

III Powstanie Śląskie wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 r. i trwało do 5 lipca 1921 r. Miejscem najcięższych walk była Góra Świętej Anny, o którą walki stoczono w okresie 21-26 maja 1921 r. Powstańcy walczyli z siłami niemieckimi, w skład których wchodziły m.in. jednostki Freikorpsu "Oberland" z Bawarii. Ostatecznie Góra Świętej Anny pozostała po stronie niemieckiej, ale całe III Powstanie Śląskie należy określić mianem wielkiego sukcesu. Dzięki niemu włączono większą część Górnego Śląska wraz z kopalniami do odradzającej się Rzeczpospolitej.

do góry