• Youtube
  • Facebook
  • Szukaj

80. rocznica pojawienia się na ulicach Warszawy znaku Polski Walczącej – obchody IPN i Dolnośląskiej Rodziny Szkół imienia Armii Krajowej i Bohaterów Armii Krajowej – 20 marca 2022

W ramach projektu edukacyjno-memoratywnego „Rozkodować AK” obchodziliśmy 80. rocznicę pojawienia się na ulicach Warszawy znaku Polski Walczącej.

20.03.2022

Dolnośląska Rodzina Szkół imienia Armii Krajowej i Bohaterów Armii Krajowej współpracując z Oddziałowym Biurem Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN we Wrocławiu realizuje w roku szkolnym 2021/2022 r. projekt edukacyjno-memoratywny „Rozkodować AK”. Podstawowym celem jest przybliżenie kolejnemu pokoleniu fenomenu polskiej historii jakim była Armia Krajowa. Do Dolnośląskiej Rodziny przynależą również szkoły, w których prężnie działają Kluby Historyczne Armii Krajowej.  

W ramach projektu obchodzimy również 80. rocznicę pojawienia się na ulicach Warszawy znaku Polski Walczącej. Dla Rodziny Szkół im. Armii Krajowej i Bohaterów AK, to ważne wydarzenie! Znak PW wpisany jest w logo Rodziny Szkół, które powstało przed piętnastu laty. 

Rozkaz skierowany do szkół zrzeszonych w Rodzinie brzmi: 
„Brać szkolną zobowiązuje się do zorganizowania happeningu Na urodzinach Znaku Polski Walczącej”, którego podsumowaniem będzie ustawienie się w kształt KOTWICY na boisku szkoły. Urodziny należy zorganizować pamiętając o otaczaniu Znaku Polski Walczącej czcią i szacunkiem”.

W akcji uczestniczyły: 

  • Szkoła Podstawowa nr 28 im. Generała Leopolda Okulickiego we Wrocławiu
  • Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5 im. Bolka I Świdnickiego w Strzelinie
  • Szkoła Podstawowa im. Bolesława Chrobrego w Żórawinie
  • Szkoła Podstawowa nr 23 im. Stefana „Grota” Roweckiego we Wrocławiu
  • Szkoła Podstawowa nr 7 im. Rotmistrza Pileckiego we Wrocławiu
  • Szkoła Podstawowa nr 7 im. Jana Pawła II w Oleśnicy
  • Szkoła Podstawowa nr 3 im. Armii Krajowej w Wałbrzychu
  • Szkoła Podstawowa nr 93 im. Orła Białego we Wrocławiu
  • Zespół: Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej i Przedszkole w Niechlowie
  • I Liceum Ogólnokształcące im. Danuty Siedzikówny „Inki” we Wrocławiu.

Opiekę merytoryczną i organizacyjną zapewnili: Dorota Rasała-Świtoń – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7 w Oleśnicy, Sylwia Krzyżanowska i Wojciech Trębacz z Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN we Wrocławiu. 

do góry