Nawigacja

Aktualności

Delegatura IPN w Opolu podczas centralnych uroczystości upamiętniających Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Opole, Nysa, 1 marca 2022

1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Inicjatywę ustawodawczą w sprawie uchwalenia nowego święta podjął śp. prezydent Lech Kaczyński. Ideą wprowadzenia nowego święta było, jak pisał zmarły tragicznie prezydent RP: "[...] hołd dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny”.

Centralne uroczystości upamiętniające Żołnierzy Wyklętych rozpoczęły się w Opolu o 13.00 mszą św. w Kościele Ojców Franciszkanów, skąd wyruszył uroczysty pochód pod Pomnik Żołnierzy Wyklętych na pobliski pl. Wolności. W obecności najwyższych władz wojewódzkich i miejskich odczytano listy Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Marszałek Sejmu RP Elżbiety Witek, Premiera RP Mateusza Morawieckiego oraz szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. W uroczystości udział wzięli również przybyli goście: Minister Obrony Narodowej Marcin Ociepa, Senator Jerzy Czerwiński, Posłanka Violetta Porowska. Delegaturę IPN reprezentowała dr Iwona Demczyszak p.o. Naczelnika, która w krótkim przemówieniu zaznaczyła, że 1 marca pamiętamy nie tylko o tych, którzy walczyli zbrojnie, ale wykorzystywali inne formy oporu wobec sowieckiej okupacji, a także o organizacjach młodzieżowych, których członków zwalczano z dużą determinacją i skazywano na przymusowe obozy pracy.

 

 

Druga cześć centralnych uroczystości miała miejsce w Nysie, gdzie z inicjatywy Delegatury IPN w Opolu, specjalnie dla mieszkańców Opolszczyzny, na deskach Nyskiego Domu Kultury przy ul. Wałowa 7  wystawiono spektakl Hiob’51 w reż. Jana Nowary. Wszystkich zgromadzonych powitał Dyrektor Oddziału IPN we Wrocławiu dr Paweł Rożdżestwieński. Przedstawienie inspirowane życiem i tragiczną śmiercią ppłk. Łukasza Cieplińskiego, żołnierza AK i prezesa IV ZG Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” poprzedziła prelekcja dr Iwony Demczyszak. Wydarzeniu towarzyszyły dwie wystawy. Jedna powstała w Instytucie Pamięci Narodowej, poświęcona sylwetce Łukasza Cieplińskiego, druga prezentowana przez Narodowy Bank Polski Oddział w Opolu, na której ukazano monety z wizerunkami Żołnierzy Wyklętych. Spektakl został przyjęty przez widzów bardzo gorąco, o czym świadczyły gromkie brawa z stojąco. Partnerami Delegatury były: NDK w Nysie, Starostwo Powiatowe w Nysie, Urząd Miejski w Nysie, a patronat medialny sprawowały: Radio Opole, TVP3 Opole. Wystawa IPN o Cieplińskim jest dostępna dla chętnych przez najbliższy miesiąc w holu NDK w Nysie.

 

 

 

do góry