Nawigacja

Aktualności

Seminarium poświęcone ks. Stanisławowi Orzechowskiemu „Ks. Stanisław Orzechowski. Człowiek-Kapłan-Opozycjonista” – Kobylin, 24 września 2021

24 września 2021 r. o 18.00 w Kobylinie rozpocznie się seminarium poświęcone sylwetce legendarnego wrocławskiego duszpasterza śp. Stanisława Orzechowskiego „Orzecha”.

Ks. Stanisław Orzechowski to postać nietuzinkowa, mająca wpływ na wychowanie kilku pokoleń młodych ludzi, którzy otarli się o Duszpasterstwo Akademickie Wawrzyny we Wrocławiu, założone i kierowane przez niego przez ponad 50 lat.  Mocno angażował się także w działania wrocławskiej opozycji, wspierając posługą kapłańską, pomagając prześladowanym przez władzę komunistyczną, głodował ze strajkującymi kolejarzami i sam był represjonowany. Zaliczany do kilku najważniejszych kapelanów Solidarności. 

Jakim był człowiekiem, jakim bratem, jakim kapłanem i dlaczego pamiętamy o jego działalności opozycyjnej? Dlaczego warto o nim wspominać? O tym wszystkim chcemy mówić podczas organizowanego seminarium. Wśród zaproszonych gości będzie historyk, wieloletni współpracownik „Orzecha” oraz jego najmłodszy brat, który do dzisiaj mieszka w Kobylinie. 

Choć całe swoje życie kapłańskie poświęcił środowisku wrocławskiemu, to nie zapominamy, że urodził się w Kobylinie, uroczym  miasteczku w Wielkopolsce, do którego chętnie wracał w swoich kazaniach. Był niewątpliwie darem tej ziemi dla stolicy Dolnego Śląska. 

do góry