Nawigacja

Aktualności

„Zbuntowane i rozstrzelane miasto – 65 lat od Poznańskiego Czerwca”. Spotkanie ze świadkami – Opole, 24 czerwca 2021

W związku ze zbliżającą się okrągła rocznicą „Poznańskiego Czerwca 1956” zapraszamy na spotkanie z uczestnikami tamtych wydarzeń. Spotkanie pt. "Zbuntowane i rozstrzelane miasto - 65 lat od Poznańskiego Czerwca" odbędzie się 24.06.2021 o godz. 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu, ul. Minorytów.

  • „Zbuntowane i rozstrzelane miasto – 65 lat od Poznańskiego Czerwca”. Spotkanie w Opolu ze świadkami
    „Zbuntowane i rozstrzelane miasto – 65 lat od Poznańskiego Czerwca”. Spotkanie w Opolu ze świadkami

W Opolu będą gościli:

Jerzy Majchrzak – prezes Stowarzyszenia Poznański Czerwiec ’56, który 28 czerwca 1956 roku został postrzelony w nogę w trakcie walk ulicznych. Odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Wolności i Solidarności. Ojciec Piotra Majchrzaka, najmłodszej ofiary stanu wojennego w Poznaniu, mąż śp. Teresy Majchrzak, działaczki Solidarności Walczącej.

Marek Macutkiewicz – prezes Wielkopolskiego Związku Sybiraków. Urodzony na Wileńszczyźnie, Poznaniak z wyboru. Po ponad 11-letniej zsyłce w grudniu 1955 roku powrócił z rodziną do Polski. Pół roku później brał już udział w rozbijaniu więzienia i aresztu przy ulicy Młyńskiej w Poznaniu, w trakcie wydarzeń mających miejsce 28 czerwca 1956 roku.

Współorganizatorami są Stowarzyszenie Odra-Niemen Oddział Opolski i Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu.

Wydarzenie odbędzie się w warunkach reżymu sanitarnego. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, osoby chcące mieć gwarancję możliwości udziału prosimy o wcześniejszy kontakt z delegaturą IPN w Opolu (tel. 77 406 83 20).

do góry