Nawigacja

Aktualności

Szkolenie on-line dla nauczycieli „Działania polskiego ziemiaństwa na rzecz II Rzeczypospolitej. Wybrane przykłady” – 28 stycznia 2021

Zapraszamy zainteresowanych nauczycieli do udziału w kolejnym szkoleniu on-line poświęconym aktywności społecznej ziemiaństwa w pierwszej połowie XX wieku, które poprowadzi dr Agnieszka Łuczak z Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu. Odbędzie się ono 28 stycznia 2021 r. w godz. 16:00–18:30.

Podczas warsztatów zostaną zaprezentowane obszary, w których polscy ziemianie byli szczególnie aktywni w działaniach na rzecz odzyskania niepodległości i kształtu terytorialnego II Rzeczypospolitej. Na przykładach konkretnych osób uczestnicy warsztatów poznają także te dziedziny życia politycznego, gospodarczego i społecznego, w których ziemianie z racji predyspozycji i posiadanych majątków ziemskich mogli działać na rzecz  budowy suwerennego państwa polskiego i jego pozycji w Europie Środkowej. W trakcie warsztatów zostaną pokazane i przeanalizowane liczne fotografie, dokumenty i wspomnienia znajdujące się często tylko w zbiorach prywatnych i dostępne nielicznym.

Szkolenie odbędzie się w ramach projektu edukacyjnego „W służbie Niepodległej. Działalność ziemian na rzecz państwa i społeczeństwa w dwudziestoleciu międzywojennym”.

Proszę się kierować instrukcją poniżej i czekamy na Państwa od 15:45.

Kliknij tutaj, aby dołączyć spotkania

Kliknięcie w link skieruje Państwa na stronę aplikacji Teams, na której proszę wybrać opcję „dołącz w przeglądarce”.

Rekomendowane przeglądarki to Google Chrome oraz Microsoft Edge.

Należy wyrazić zgodę na korzystanie przez aplikację z mikrofonu i kamery.

Następnie należy wpisać nazwę uczestnika, czyli imię i nazwisko (w celu weryfikacji obecności na szkoleniu) oraz  kliknąć „dołącz”.

https://we.tl/t-n9TRSRIelE – materiały źródłowe i pytania do dyskusji podczas planowanych na najbliższy czwartek, 28 stycznia godz. 16:00 warsztatów edukacyjnych pt. „Działania polskiego ziemiaństwa na rzecz II Rzeczpospolitej. Wybrane przykłady.” dla uczestników. Załączam też PDF dwóch całych czasopism do przejrzenia i ogólnej orientacji w profilu pism. Są to:

2.5 Jednodniówka Młodych Ziemianek, Numer jubileuszowy na X-lecie K.M.Z., 1928 r. [PDF tekstu w załączeniu, plik 2.5]

2.6 „Ziemianka Polska” 1926 nr 4. [PDF tekstu w załączeniu, plik 2.1]

 

Agnieszka Łuczak, dr nauk humanistycznych, historyk, absolwentka Wydziału Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 2000–2018 pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu, od 2009 r. jego naczelnik. Od 2018 r. pracownik Biblioteki Raczyńskich. Zajmuje się m. in. tematyką ziemiaństwa polskiego oraz strat dziedzictwa kulturalnego. Autorka monografii pt. Utracone decorum. Grabież dóbr kultury ziemiaństwa polskiego w Wielkopolsce w czasie okupacji niemieckiej 1939-1945 (Warszawa-Poznań 2011) oraz licznych publikacji naukowych i popularnonaukowych.
Kurator wystawy „Europa w rodzinie. Ziemiaństwo polskie w XX w./ Europe in the family. The Polish landed gentry in the 20th century/ L’Europe en famille. La noblesse terrienne polonaise au XXesiecle”. Prezentacje wystawy odbyły się m. in. w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie, Senacie RP w Warszawie, Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu przy współpracy Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”, Pałacu Balińskich w Jaszunach przy współpracy Instytutu Polskiego w Wilnie (Litwa), Centrum Dialogu i Przełomu (Muzeum Narodowe) w Szczecinie, Pałacu Sztuki oraz Przystanku Historia IPN w Krakowie, Ognisku Polskim w Londynie i Bibliotece Polskiej w Paryżu.
Ostatnia publikacja „Polscy ziemianie. Szkice o ludziach i dziedzictwie”  (Warszawa 2020) jest pokłosiem wystawy Europa w rodzinie i prezentuje liczne materiały zebrane podczas jej przygotowania, pochodzące ze zbiorów rodzin ziemiańskich.

tekst: dr Stanisław A. Bogaczewicz

  • dr Agnieszka Łuczak
    dr Agnieszka Łuczak
  • okładka książki Agnieszki Łuczak pt. Polscy ziemianie. Szkice o ludziach i dziedzictwie, Warszawa 2020
    Agnieszka Łuczak, Polscy ziemianie. Szkice o ludziach i dziedzictwie, Warszawa 2020
do góry