Nawigacja

Aktualności

Pogrzeb o. Macieja Zięby OP – Wrocław, 9 stycznia 2021

W sobotnie południe 9 stycznia pożegnaliśmy o. Macieja Ziębę OP, doktora filozofii, fizyka i teologa z wykształcenia, byłego prowincjała dominikanów w Polsce, działacza opozycji przedsierpniowej (od 1973 r.) i Solidarności w latach 1980–1981, odznaczonego Krzyżem Wolności i Solidarności, w latach 2007–2010 dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, kreatora życia społecznego, założyciela fundacji Instytut Tertio Millennio.

Mszy św. pogrzebowej w dominikańskim kościele św. Wojciecha we Wrocławiu przewodniczył rzymskokatolicki metropolita wrocławski abp Józef Kupny. Wspominając o. Ziębę mówił, iż zmarły zakonnik bardzo wyraźnie podkreślał, jak ważny jest pokój w rodzinach, w społeczeństwie. A nieufność i wrogość deformują nasze chrześcijaństwo, zabijają solidarność i niszczą więzi społeczne. Mnóstwo społecznej energii idzie na bezsensowną walkę.

Ojciec Zięba wskazywał, że jednym z najważniejszych zadań jest pojednanie polsko-polskie. Może dziś w tym kościele, przy jego trumnie to przesłanie powinno wybrzmieć najmocniej

– abp Józef Kupny

W homilii o. Paweł Kozacki, prowincjał polskich dominikanów, przypominał, że o. Zięba był człowiekiem dialogu, potrafił rozmawiać z ludźmi o innych poglądach, bo zawsze podchodził z szacunkiem do drugiego człowieka. W nabożeńswie żałobnym uczestniczył premier Mateusz Morawiecki oraz przedstawiciele kancelarii Prezydenta RP. 

On pięknie łączył w sobie dwa wymiary: wymiar polski i europejski

– premier Mateusz Morawiecki

Prezydent RP Andrzej Duda nadał pośmiertnie o. Maciejowi Ziębie Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski.

Następna część uroczystości odbyła się na cmentarzu św. Wawrzyńca przy ulicy Bujwida we Wrocławiu. Setki osób wyruszyło wraz z o. Ziębą w jego ostatnio drogę. Instytut Pamięci Narodowej reprezentowali dr Katarzyna Pawlak-Weiss, zastępca dyrektora Oddziału IPN we Wrocławiu oraz prof. Włodzimierz Suleja, Adam Pacześniak i Dominik Wojtkiewicz. Po zakończeniu uroczystości, składaniu kwiatów towarzyszył dyskretny dźwięk utworu Deep Purple „Perfect Strangers”.

Bez wątpienia odejście o. Zięby to wielka strata nie tylko dla jego przyjaciół i wychowanków, ale także dla naszego kraju, gdyż był to człowiek nietuzinkowy, tytan pracy, wizjoner, który poprzez swój przykład i czyny ukształtował wielu Polaków.

Ojciec Maciej Zięba – zanim wstąpił do zakonu dominikanów (w 1981 r.; święcenia kapłańskie 9 maja 1987) – działał w Klubie Inteligencji Katolickiej we Wrocławiu. W czasie karnawału Solidarności był ekspertem regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność”, zakładał związek w swoim zakładzie pracy – w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Był współtwórcą i pierwszym redaktorem naczelnym biuletynu Solidarność Dolnośląska oraz dziennikarzem Tygodnika Solidarność. W latach 1981–1988 współpracował z podziemną Solidarnością. W 1989 tworzył w Gazecie Wyborczej rubrykę religijną „Arka Noego”. Od roku 1998 do 2006 był prowincjałem polskiej prowincji dominikanów. Był jednym z organizatorów, a w latach 2007–2010 dyrektorem, Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Był twórcą Instytutu Tertio Millenio. W 2015 r. otrzymał Krzyż Wolności i Solidarności. Zmarł po wielu miesiącach walki z chorobą nowotworową.

Poniżej przypominamy rozmowę, którą udało nam się przeprowadzić z o. Maciejem Ziębą w maju 2020 roku:

 

do góry