Nawigacja

Aktualności

39. rocznica ogłoszenia stanu wojennego – Wrocław, 13 grudnia 2020

39 lat temu, 13 grudnia 1981 roku wprowadzono stan wojenny w Polsce. O przewrocie wojskowym mieszkańcy Dolnego Śląska i Śląska Opolskiego dowiedzieli się z przemówienia gen. Wojciecha Jaruzelskiego emitowanego w radiu i telewizji. Powołano Wojskową Radę Ocalenia Narodowego (WRON), która w praktyce przejęła władzę w kraju. Internowano związkowców i działaczy społecznych, zmilitaryzowano zakłady przemysłowy, wprowadzono godzinę milicyjną ograniczono prawo przemieszczania się po kraju.

Niezgodna z zapisami ówczesnego prawa decyzja o wprowadzeniu stanu wojennego wywołała opór społeczeństwa. Strajki ogarnęły wiele zakładów pracy we Wrocławiu, na Dolnym Śląsku i na Śląsku Opolskim. Wojsko zdobywało strajkujące zakłady pracy, w których ukrywali się przywódcy związkowi. Przed internowaniem udało się uciec przywódcom NSZZ „Solidarność” – na Dolnym Śląsku Władysławowi Frasyniukowi, Józefowi Piniorowi, Piotrowi Bednarzowi, Kornelowi Morawieckiemu, na Śląsku Opolskim – Stanisławowi Jałowieckiemu. Z podziemia kierowali oporem społecznym. Dzięki ukryciu związkowych 80 milionów złotych u abpa Henryka Gulbinowicza, zepchnięty do podziemia związek mógł podjąć działalność konspiracyjną.

Stan wojenny został zawieszony 31 grudnia 1982 r., a zniesiony 21 lipca 1983 r.

13 grudnia 2020 r. dr Andrzej Drogoń, dyrektor Oddziału IPN we Wrocławiu, zapalił znicze i złożył wiązankę kwiatów pod tablicą poświęconą internowanym i aresztowanym w Zakładzie Karnym nr 1 we Wrocławiu podczas stanu wojennego. Tablica została ufundowana przez IPN i zamocowana na murze więzienia w 2018 roku.

Wcześniej pod tą tablicą ofiarom stanu wojennego hołd oddała zastępca dyrektora Oddziału IPN we Wrocławiu, dr Katarzyna Pawlak-Weiss, która w rozmowie z TVP3 Wrocław opowiedziała o sytuacji społecznej i trudnym losach rodzin aresztowanych i internowanych w grudniu 1981.

 

do góry