Nawigacja

Aktualności

W służbie Niepodległej. Działalność ziemian na rzecz państwa i społeczeństwa w dwudziestoleciu międzywojennym

Dwudziestolecie międzywojenne to okres 21 lat pokoju w Europie. W tym czasie zrodziło się i rozwijało się niepodległe Państwo Polskie, a przedstawiciele środowiska ziemiańskiego zasilili swoim potencjałem każdą sferę życia społecznego, publicznego i politycznego ówczesnej Polski. Ich doświadczenie, wiedza, umiejętności i poczucie odpowiedzialności za ogół dały impuls do rozwoju państwa oraz społeczeństwa.

  • PLAKAT_popr5

W roku szkolnym 2020/2021, uczestnicy projektu edukacyjnego poświęconego dziejom ziemiaństwa skoncentrują swą uwagę na pracy ziemiaństwa na rzecz państwa i społeczeństwa w okresie dwudziestolecia międzywojennego. W naszym zainteresowaniu będzie działalność charytatywna, organizacyjna, gospodarcza i edukacyjna w lokalnym środowisku wiejskim, ale także służba w dyplomacji, administracji państwowej, strukturach ówczesnego samorządu.

Uczestnicy ogólnopolskiego projektu mają za zadanie wykonać pracę w jednej z dwóch form – pisemnej lub multimedialnej. Oceniana będzie kreatywność, zgodność faktów historycznych oraz samodzielna analiza materiałów historycznych. Elementem niezbędnym będzie oparcie swej pracy na źródłach historycznych, a szczególnie docenione będą prace prezentujące nieznane szerszej postaci, rodziny i miejsca, w których ta działalność miała wyjątkowe znaczenie dla rozwoju regionu i lokalnego środowiska. Zwycięzcy konkursu przyjadą do Krakowa na sesję naukowo-edukacyjną, połączoną z ogólnopolskim finałem konkursu, która planowana jest na przełom maja i czerwca 2021 r.

 

termin: IX 2020 – VI 2021

Grupa docelowa: szkoły podstawowe (klasy VI – VIII), szkoły ponadpodstawowe

Organizatorzy: Instytut Pamięci Narodowej i Polskie Towarzystwo Ziemiańskie Oddział w Krakowie,

Współorganizatorzy: Fundacja im. Zofii i Jana Włodków w Krakowie i Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu.

 

Koordynator regionalny: 

dr Stanisław Bogaczewicz

Tel. 71 326 97 51

Adres mailowy: stanislaw.bogaczewicz@ipn.gov.pl

do góry