Nawigacja

Aktualności

„Stacja Solidarność” – wystawa o głodówce kolejarzy we Wrocławiu w 1980 roku – Wrocław, 25 października – 16 listopada 2020

Przed wrocławskim Dworcem Głównym PKP stanęła wystawa upamiętniająca protest głodowy kolejarzy, który miał miejsce od 21 do 27 października 1980 roku w lokomotywowni Wrocław Główny. Zebrane relacje, zdjęcia i dokumenty pokazują negocjacje z władzami i proces powstawania kolejarskiej „Solidarności” na Dolnym Śląsku.

W dniach 21–27 października 1980 r. w świetlicy Lokomotywowni Wrocław Główny 34 delegatów „Solidarności” z całego przedsiębiorstwa PKP podjęło protest głodowy. Jego celem było przede wszystkim polepszenie warunków pracy na kolei. 31 października 1980 r. podpisano porozumienie z przedstawicielami władz gwarantujące spełnienie większości postulatów kolejarzy.

Głodówka bezsprzecznie była aktem założycielskim „Solidarności” w PKP. Wydarzenia w lokomotywowni mocno przeżywali nie tylko kolejarze, ale również członkowie związku w całej Polsce i duża część mieszkańców Wrocławia. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że głodówka budowała poczucie wspólnoty wrocławian i była jednym z aktów założycielskich również wrocławskiej „Solidarności”.

Protest i jego przebieg został zaprezentowany na wystawie plenerowej przygotowanej przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu, którą można obejrzeć do 16 listopada przed budynkiem dworca Wrocław Główny od strony ul. J. Piłsudskiego.

Między innymi także i o głodówce opowiada najnowsza książka dr. Kamila Dworaczka z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN we Wrocławiu pt. NSZZ „Solidarność” w PKP w latach 1980–1989. Przykład Dolnośląskiej Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych, Wrocław–Warszawa 2020, wydana przez Wydawnictwo IPN. Jest ona do nabycia tutaj ».

do góry