Instytut Pamięci Narodowej - Wrocław

https://wroclaw.ipn.gov.pl/wro/aktualnosci/118951,Wyklad-ON-LINE-prof-Doroty-Heck-Cenzura-Polski-Ludowej-wobec-literatury-NOWY-TER.html
01.03.2026, 22:14

Wykład ON-LINE prof. Doroty Heck „Cenzura Polski Ludowej wobec literatury” NOWY TERMIN!

10 listopada 2020 r. (we wtorek) w ramach cyklu „Literatura na cenzurowanym” prof. Dorota Heck wygłosiła wykład online pt. „Cenzura Polski Ludowej wobec literatury”.

10.11.2020

Prelegentka nakreśliła genezę i historię cenzury w Polsce Ludowej. Wskazywała, iż nadzór władzy nad publikacjami, jak też innymi formami przekazu nie ograniczał się do funkcji Urzędów Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk, lecz był działaniem wielotorowym, o znacznie szerszym zasięgu, obejmującym wszystkie oficjalne redakcje oraz instytucje kultury, a opartym na autocenzurze. Pani profesor przedstawiła także aktualny stan wiedzy o cenzurze w latach 1944–1990, a ponadto podzieliła się swoimi doświadczeniami naukowymi oraz dydaktycznymi związanymi z problematyką wpływu cenzury na literaturę polską po II wojnie światowej.