Nawigacja

Aktualności

XX Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński – Wrocław, 27 sierpnia 2020

W 2020 roku idea Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego została zrealizowana wyłącznie w Polsce. Na szlak pamięci o polskich bohaterach narodowych uczestnicy wyruszyli 15 sierpnia z Radzymina.

XX Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński zakończył się 1 września w Warszawie. Motocykliści przejechali około 5 tys. kilometrów. W tym roku w związku z pandemią motocykliści nie odwiedzali tradycyjnych miejsc związanych z męczeństwem Polaków, w tym Katynia. Pielgrzymka pod hasłem: „Kocham Polskę – i Ty Ją kochaj” dotarła również na Dolny Śląsk i Opolszczyznę.

We Wrocławiu miejscem docelowym były kwatery więzienne Cmentarza Osobowickiego. 27 sierpnia 2020 roku po terenie Cmentarza, jak również samych kwaterach, oprowadził uczestników naczelnik OBUWiM IPN we Wrocławiu Wojciech Trębacz. Przed Pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego odprawione zostało okolicznościowe nabożeństwo.

W następnym dniu motocykliści pielgrzymowali po Opolszczyźnie, będąc m.in. w Starym Grodkowie i Łambinowicach. Na „Polanie Śmierci” w Starym Grodkowie uczcili pamięć żołnierzy oddziału kapitana Henryka Flamego ps. „Bartek”, zamordowanych w trzech miejscach Opolszczyzny. O samych wydarzeniach i znajdującym się tam, powstałym wysiłkiem IPN, upamiętnieniu mówili zebranych: Wojciech Trębacz i Mirosław Leśniewski, pracownik Delegatury IPN w Opolu.

Wagę i znaczenie obecności w tym miejscu podkreśliła Komandor Rajdu Katarzyna Wróblewska.

do góry