Nawigacja

Aktualności

Otwarcie wystawy „Tu rodziła się Solidarność” – Wrocław, 14 sierpnia 2020

W samo południe, w piątek 14 sierpnia o godzinie 12:00 otwarto kolejną wystawę „Tu rodziła się Solidarność”. Ma ona na celu upamiętnienie strajków, które masowo wybuchły 40 lat temu. Tym razem miejscem uroczystości był plac przed Dworcem Głównym PKP we Wrocławiu.

Uroczyste obchody otworzył Jerzy Rudnicki, pracownik wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. W swoim wystąpieniu podkreślił zasługi milionów osób, często anonimowych, które stoją za zwycięstwem Solidarności. Ta wystawa służy temu, aby oddać im hołd.

Następnie list premiera Mateusza Morawieckiego, odczytał wicewojewoda dolnośląski Jarosław Kresa. Prezes Rady Ministrów wyraził wielki podziw dla organizatorów strajków i wielu bezimiennych Polaków, którzy w tamtym trudnym okresie mieli odwagę upomnieć się o swoje prawa. Strajki te dały oczątek przemianom nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie Środkowo-Wschodniej.

Tomasz Wójcik, były przewodniczący wrocławskiego regionu NSZZ „Solidarność”, uczestnik tamtych wydarzeń, podkreślił, że wzięcie w nich udziału dla niego było czymś normalnym i oczywistym. Wiedział bowiem, że tak należy się zachować i stanąć po stronie prawdy. Trzeba docenić to, że żyjemy w wolnym kraju, gdzie nie trzeba się bać tego, co się myśli. Wyraził również podziękowania dla IPN za organizację wystawy, który pokaże kolejnemu pokoleniu czym była Solidarność.

Tomasz Szulc, dyrektor Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami PKP S.A. we Wrocławiu wspomniał o wartości wywalczonej wolności, która wymagała ofiary. Dzięki niej możemy się teraz tu spotkać. Podziękował zastępcy dyrektora wrocławskiego oddziału IPN dr Katarzynie Pawlak-Weiss za wspólnie zorganizowanie przedsięwzięcia. W przyszłości razem będą organizowane kolejne wystawy.

Stanisław Kiełb, jeden z twórców wystawy, zaznaczył, że początkowo strajki miały charakter ekonomiczny, ale sierpniowe akcje protestacyjne miały być wyrazem poparcia wrocławskich robotników dla 21 postulatów z Gdańska. Na koniec podziękował wszystkim, którzy podjęli walkę.

Na koniec głos zabrał ks. Jan Kleszcz, kapelan kolejarzy archidiecezji wrocławskiej. Przywołał on istotę modlitwy Anioł Pański, którą jest radość, że człowiek nie jest sam. Zatem, jeśli mówimy o Solidarności, to powinniśmy klęknąć przed tymi, którzy mieli dość zniewolenia. Ksiądz Kleszcz podziękował Instytutowi Pamięci Narodowej za przekazywanie pamięci o Solidarności kolejnym pokoleniom. 

Po uroczystym odsłonięciu wystawy pracownicy Oddziału IPN we Wrocławiu udzielili mediom wypowiedzi na temat powstawania ekspozycji oraz historii strajków w 1980 roku we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku.

Wystawę będzie można oglądać do 25 sierpnia.

do góry