Nawigacja

Aktualności

MARSZ WYGNANYCH

Przez pierwsze dni powstania oddziały niemieckie wierne były rozkazowi przywódcy III Rzeszy: Warszawę zrównać z ziemią, a jej mieszkańców wymordować. Nie było litości! Granaty, karabiny maszynowe i „morze ognia” zabierały życie mieszkańcom stolicy. Bez względu na wiek i płeć byli bestialsko mordowani w masowych egzekucjach.

W kolejnych dniach sierpnia 1944 r. cywilna ludność Warszawy była wysiedlana z miasta i transportowana do obozu przejściowego w Pruszkowie (Dulag 121). Jako pierwsi do obozu trafili mieszkańcy Woli (w dniach 7–8 sierpnia 1944 r.). Po krótkim pobycie w obozie, mieszkańców stolicy wywożono na roboty przymusowe w głąb Rzeszy lub zsyłano do obozów koncentracyjnych.

Piosenka pt. Marsz Wygnanych, składająca się na płytę Dziesięć Kroków. Memoriał Warszawski 1944, jest hołdem składanym ludności cywilnej walczącej Warszawy. Pragniemy uczcić pamięć powstańców warszawskich oraz ludności cywilnej, pomordowanej i tej, która przeszła gehennę wypędzenia z Warszawy.

MARSZ WYGNANYCH

Płyta: Dziesięć Kroków. Memoriał Warszawski 1944

Wykonanie: Dariusz Kowalski

Muzyka i aranżacja: Dariusz Budkiewicz

Słowa: Anna Żochowska

Koncepcja teledysku: Dariusz Kowalski

Realizacja teledysku: Przemysław Głowacz. Współpraca: Marcin Gregorczyk, Wojciech Łukasiuk.

Koordynacja projektu: Anna Żochowska (Fundacja Sztafeta)

Produkcja: Instytut Pamięci Narodowej

W teledysku wykorzystano materiały filmowe z marszu pamięci „Tędy przeszła Warszawa” (30 września 2018 r.) oraz archiwalne zdjęcia z zasobów Muzeum Dulag 121.

Dziękujemy za pomoc w realizacji teledysku: Fundacji Edukacji Historycznej, Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie oraz parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Pruszkowie-Żbikowie.

do góry