Nawigacja

Aktualności

Pogrzeb śp. Teresy Stanek (1929–2020)

Z ogromnym żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Teresy Stanek, filologa, językoznawcy, pracownika instytutów naukowych Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie, córki pochodzącego z Siemianowic Śląskich płk. Jana Stanka, zastępcy dowódcy 1 dywizji górnośląskiej w III Powstaniu Śląskim, jednego z czołowych organizatorów i dowódców Powstań Śląskich. Rodzina Stanków jest spokrewniona z rodziną Wojciecha Korfantego, innego wielkiego syna ziemi górnośląskiej.

Teresa Stanek była m.in. Sekretarzem Generalnym Towarzystwa Obrony Zachodnich Kresów Polski, z poświęceniem i zaangażowaniem działała w wielu organizacjach kombatanckich, walczyła o prawdę historyczną i sprawy innych ludzi. Warto zaznaczyć, że Towarzystwo Obrony Zachodnich Kresów Polski ukonstytuowało się już 7 grudnia 1918 roku i działa do dziś.
Pogrzeb śp. Teresa Stanek miał miejsce 18 czerwca 2020 roku na cmentarzu w Siemianowicach Śląskich. Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu w uroczystości pożegnania śp. Teresy Stanek reprezentował dr Andrzej Drogoń, dyrektor oddziału.
do góry