Nawigacja

Dla mediów

Festiwal "Sztuka Źle Obecna" poświęcony twórcom wykluczonym i cenzurowanym przez władze komunistyczne w Polsce - Filharmonia Dolnośląska, Jelenia Góra, 11 maja 2023

11 maja (czwartek) w Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze odbędzie się koncert w ramach Festiwalu "Sztuka Źle Obecna", który poświęcony będzie twórcom wykluczonym i cenzurowanym przez władze komunistyczne w Polsce. Zachęcamy Państwa do rezerwowania bezpłatnych wejściówek na to wydarzenie.

Pragniemy, by ich twórczość – kiedyś dyskredytowana i pomijana – na nowo odrodziła się z popiołów i zyskała należne jej miejsce w kanonie polskiej muzyki. Zapraszamy na koncerty do siedmiu miast Polski, by wspólnie celebrować artystyczną ucztę! W dniach 14.04-14.05.2023 r. Biuro Wydarzeń Kulturalnych Instytutu Pamięci Narodowej organizuje Festiwal Sztuka Źle Obecna, który poświęcony będzie twórcom wykluczonym i cenzurowanym przez władze komunistyczne w Polsce. Festiwal odbędzie się w siedmiu miastach - pierwszym z nich będzie Wrocław - 11 maja wydarzenie zawita do Jeleniej Góry.

Sztuka, którą chcemy zaprezentować w czasie festiwalu, niosła w sobie bunt przeciwko zniewoleniu, odnosiła się bardzo często do osobistych przeżyć związanych z represjami, jakie spotkały polskie społeczeństwo w latach 1945-1990 ze strony komunistów. Festiwal ma za zadanie przywrócić pamięć o artystach, takich jak Andrzej Panufnik, Antoni Szałowski, Stefan Kisielewski, Roman Palester, Roman Padlewski, Tadeusz Zygfryd Passern, Stefan Behr etc. Niektórzy z nich zdecydowali się na emigrację jako akt protestu wobec władz komunistycznych, inni mimo trudności ideologicznych próbowali tworzyć nieskrępowaną sztukę w swojej Ojczyźnie.

Koncert w ramach festiwalu Sztuka Źle Obecna odbędzie się 11 maja o godz. 19.00.  Usłyszymy kompozycje Szymona Laksa, Tadeusza Zygfryda Kasserna i Mieczysława Wajnberga. Wystąpią: Aleksandra Kubas-Kruk – sopran, Anna Bernacka – mezzosopran i Monika Kruk – fortepian.

Rezerwacja bezpłatnych biletów: https://sztukazleobecna.pl/wydarzenia/jelenia-gora/

do góry