Nawigacja

Dla mediów

Demontaż sowieckiego obiektu propagandowego „wdzięczności Armii Czerwonej” w Głubczycach: 5 maja 2023 r.

5 maja 2023 roku o godz. 8.30 w Głubczycach w województwie opolskim (ul. M. Skłodowskiej-Curie, róg ul. Żeromskiego) odbędzie się demontaż sowieckiego obiektu propagandowego. Z briefingu prowadzona będzie transmisja w mediach społecznościowych Delegatury IPN w Opolu oraz Oddziału IPN we Wrocławiu (05.05.2023).

Kolejny sowiecki obiekt propagandowy zniknie z polskiego miasta. 5 maja br. zostanie wyburzony „pomniki wdzięczności Armii Czerwonej” w Głubczycach.

Obiekt propagandowy w Głubczycach (woj. opolskie), na rogu ul. Marii Skłodowskiej-Curie i ul. Żeromskiego

Wzniesiony w 1945 r. Upamiętniał 676 żołnierzy Armii Czerwonej 1 Frontu Ukraińskiego, którzy w marcu 1945 roku polegli w walkach o miasto. Na podstawie dokumentacji Polskiego Czerwonego Krzyża ustalono, że w 1952 r. przeprowadzono w Głubczycach całościowe ekshumacje szczątków czerwonoarmistów i na terenie Głubczyc nie pozostawiono żadnych miejsc pochówku żołnierzy Armii Czerwonej. To klasyczny obelisk na cokole i postumencie schodkowym. Zwieńczony pięcioramienną gwiazdą na iglicy.

***

Prezes IPN w marcu 2022 r. zaapelował do samorządów o usunięcie z przestrzeni publicznej wszelkich nazw i symboli wciąż upamiętniających osoby, organizacje, wydarzenia bądź daty symbolizujące komunizm. – Najwyższy czas nadrobić zaległości w tej dziedzinie (...)  Niech wybrzmi to jasno i wyraźnie: w polskiej przestrzeni publicznej nie ma miejsca na jakiekolwiek upamiętnienia totalitarnego reżimu komunistycznego i służących mu ludzi – podkreślił w oświadczeniu z 4 marca 2022 roku. Dzięki apelowi prezesa IPN rozpoczął się kolejny etap dekomunizacji w Polsce. Na oświadczenie dr. Karola Nawrockiego odpowiada coraz więcej samorządów, które chcą się pozbyć pozostałości totalitarnego systemu. Demontaże pomników to praktyczne realizacja ustawy z 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki.

Oświadczenie Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej w sprawie dekomunizacji przestrzeni publicznej

Komunikat w sprawie usuwania z przestrzeni publicznej pomników propagujących komunizm lub inny ustrój totalitarny

Demontaż czterech pomników „Wdzięczności Armii Czerwonej”

***

Lokalizacja:

Transmisja demontażu pomnika:

 

Kontakty dla mediów:
Rzecznik Prasowy – Dyrektor Biura: dr Rafał Leśkiewicz
tel. 602 322 362
rzecznik@ipn.gov.pl

Delegatura IPN w Opolu
Dominik Wojtkiewicz
tel. 539 025 930
dominik.wojtkiewicz@ipn.gov.pl 

Oddział IPN we Wrocławiu
Maciej Parysek
tel. 664 826 436
maciej.parysek@ipn.gov.pl

do góry