Nawigacja

Dla mediów

Warsztaty drukarskie dla młodzieży – okres opozycji antykomunistycznej - 15 maja, Przystanek Historia Wrocław

W Przystanku Historia we Wrocławiu organizujemy cykl spotkań z młodzieżą szkolną w wymiarze 2 godzin lekcyjnych dla jednej grupy, w odniesieniu do ostatnich klas szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych. Zapraszamy 3 grupy uczniów, każda licząca ok. 30-40 osób. Start godzina 9:00.

Celem warsztatów jest szerzenie wśród młodzieży wiedzy o ostatnim etapie walki o niepodległą Polskę, ze szczególnym uwzględnieniem historii podziemnej „Solidarności”. Dodatkowo chcemy zachęcać młodych ludzi do zapoznania się z tematyką solidarnościową, ze względu na patrona Przystanku Historia – Kornela Morawieckiego.

Zajęcia będzie prowadził Pan Leszek Jaranowski, który był organizatorem punktów i całej sieci kolportażu w Krakowie, redaktorem i drukarzem m.in. podziemnego „Hutnika”, dostawcą sprzętu i materiałów poligraficznych, organizatorem transportu i lokali na drukarnie. Z powodu tej działalności został internowany i represjonowany w Wojskowym Obozie Specjalnym w Czerwonym Borze.

Podczas cyklu spotkań p. L. Jaranowski opowiada uczniom, jak wyglądała niezależna działalność wydawnicza i praca podziemnych drukarzy, wprowadza młodych ludzi w tajniki różnych technik druku i metod kolportażu oraz opowiada, jak wyglądało życie codzienne w stanie wojennym. Spotkaniom będzie towarzyszyła wystawa m.in. oryginalnych dokumentów, fotogramów, znaczków, niezależnych wydawnictw z okresu stanu wojennego oraz pokaz filmu („Bibuła”, „Niewidzialni drukarze”, „Ostateczna rozgrywka” lub „Rzeczpospolita niesprawiedliwa”). Ponadto uczestnicy będą mogli własnoręcznie wydrukować ulotkę na oryginalnych maszynach z tamtego okresu.

 

do góry