Nawigacja

Aktualności

2 kwietnia 2005 roku po ponad 26 – letnim pontyfikacie zmarł Jan Paweł II (Karol Wojtyła) - ks. dr Adam Szpotański (IPN Wrocław)

Kolejna rocznica jego śmierci jest okazją do przypomnienia paru najważniejszych wydarzeń pontyfikatu papieża Polaka, jakie dokonały się w okresie, gdy Polska pozostawała pod wpływami rządów systemu komunistycznego.

Wieczorem 16 października 1978 r. w polskich kościołach rozbrzmiały dzwony ogłaszające wybór pierwszego papieża Polaka. Władza komunistyczna do tej pory nie uważała krakowskiego kardynała za osobę stanowiącą jakiekolwiek zagrożenie dla systemu komunistycznego. Dopiero jego wybór na Stolicę Piotrową uświadomił organom bezpieczeństwa jak bardzo nie docenili osobę Wojtyły i że w obecnej sytuacji, z perspektywy Rzymu, może on wpływać na kształt Kościoła na świecie, krajach komunistycznych, w tym w Polsce.

Pierwszym sygnałem papieskiego wpływu na destabilizację systemu komunistycznego był pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny. Podczas każdej z nich organy bezpieczeństwa przeprowadzały akcje specjalne mające na celu zminimalizowanie papieskiego oddziaływania na polskie społeczeństwo. Szczególnie, że pierwsza pielgrzymka papieskia była jedną z przyczyny powstania ,,Solidarności”.

I. Pielgrzymka do Ojczyzny 2 - 10 czerwca 1979 r. operacja ,,Lato 79”

II. Pielgrzymka do Ojczyzny 16 - 23 czerwca 1983 r. operacja ,,Zorza”

III. Pielgrzymka do Ojczyzny 8 - 14 czerwca 1987 r. operacja ,,Zorza II”

Msze, nabożeństwa i spotkania papieża z rodakami gromadziły setki tysięcy pielgrzymów. Pomimo licznych działań operacyjnych bezpieki w wydarzeniach tych uczestniczyła bardzo liczna grupa młodych ludzi. Papieskie słowa budziły otuchę w ludzkich sercach, szczególnie w ,,mrocznych dniach” stanu wojennego.

Aparat bezpieczeństwa od samego początku pontyfikatu Wojtyły próbował podważyć jego autorytet w oczach opinii publicznej, preparując i następnie upowszechniając nieprawdziwe informacje na temat życia i posługi krakowskiego metropolity. Ponadto w otoczeniu papieża SB postarało się umieścić osoby, które podejmowały czynną współpracę z organami bezpieczeństwa.

Namacalnym dowodem ,,nienawiści” systemu komunistycznego wobec papieża Polaka był próba zamachu na jego życie jaka miała miejsce 13 maja 1981 r. na Placu św. Piotra. W zacieranie śladów po przeprowadzonym zamachu w ramach operacji ,,Papież” zaangażowane były służby bułgarskie, wschodnioniemieckie oraz sowieckie. Nauczanie i postawa Jana Pawła II była jednym z czynników, które doprowadziły do upadku systemu komunistycznego na Starym Kontynencie. To otworzyło drogę do włączenia Polski i jej sąsiadów do wspólnoty wolnych i demokratycznych państw europejskich.   

Zdjęcia zaczerpnięte z archiwum IPN Kr 782/11

ks. dr Adam Szpotański (IPN Wrocław)

  • 2 kwietnia 2005 roku po ponad 26 – letnim pontyfikacie do wieczności odszedł Jan Pawł II (Karol Wojtyła) - ks. dr Adam Szpotański (IPN Wrocław)
  • 2 kwietnia 2005 roku po ponad 26 – letnim pontyfikacie do wieczności odszedł Jan Pawł II (Karol Wojtyła) - ks. dr Adam Szpotański (IPN Wrocław)
  • 2 kwietnia 2005 roku po ponad 26 – letnim pontyfikacie do wieczności odszedł Jan Pawł II (Karol Wojtyła) - ks. dr Adam Szpotański (IPN Wrocław)
do góry