Nawigacja

Wystawy

Wystawy Oddziału IPN we Wrocławiu – wykaz i formularz zamówienia wystawy

Oddziału IPN we Wrocławiu oferuje do bezpłatnego wypożyczenia w interesujący i nowoczesny sposób przygotowane wystawy – zarówno najnowsze, jak i te przygotowane w latach wcześniejszych.

Najnowsze wystawy Oddziałowego Archiwum IPN we Wrocławiu:

„Flotylla Pińska”  19 kwietnia 1919 roku Jan Giedroyć stworzył w Pińsku złożony z trzech motorówek patrol rozpoznawczy. Już 3 lipca 1919 roku starł się on zwycięsko z flotą bolszewicką pod Horodyszczem. W niepodległej Polsce jednostka oficjalnie została przemianowana na Flotyllę Pińską. W połowie lat 20. w jej skład wchodziło już ponad 100 jednostek bojowych i transportowych. Marynarze Flotylli zapisali piękne karty w obronie Ojczyzny w 1939 roku stawiając opór siłom niemieckim i sowieckim.

Wystawa liczy 14 plansz formatu 100 cm x 140 cm. 

„Semper Fidelis. Walki o Lwów 1918–1919” – wystawa poświęcona jest 100. rocznicy polskiej obrony Lwowa w 1919 roku. Przy jej tworzeniu wykorzystano zdjęcia i dokumenty ze zbiorów: Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, Muzeum Miejskiego Wrocławia oraz Muzeum Politechniki Wrocławskiej, a także Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Niepodległości, Wojskowego Biura Historycznego w Warszawie oraz zbiory prywatne. Wystawa składa się z 8 części: (I) Galicja i Lwów. Zarys historii i stosunki narodowościowe, (II) Geneza konfliktu polsko-ukraińskiego, (III) Próba opanowania miasta przez Ukraińców, (IV) Polska koncepcja obrony miasta, (V) Walki we Lwowie, (VI) Na odsiecz miastu, (VII) Broń i wyposażenie polskich obrońców miasta, (VIII) Polegli, abyśmy wolni żyli.

Wystawa liczy 14 plansz formatu 100 cm x 140 cm.

„Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma” – ekspozycja prezentuje Kresy Wschodnie w aspekcie terytorialnym, wielonarodowym i wielokulturowym. Ukazuje także kontekst historyczny, omawiając sytuację ludności kresowej podczas okupacji i założenia polityki narodowościowej OUN (wraz z planowanymi działaniami wobec ludności polskiej). Na uwagę zasługuje również plansza opisująca działania ukraińskich Sprawiedliwych. Poprzez zdjęcia, dokumenty i teksty przybliża nam dzieje ludności polskiej na Wołyniu przed wojną i jej dramat podczas rzezi wołyńskiej.

Wystawa liczy 14 plansz formatu 100 cm x 140 cm.

„Utracone dzieciństwo” – wystawa ukazuje życie dzieci od okresu międzywojennego do zakończenia II wojny światowej. Pokazuje jak wyglądało ich życie, a także jak zmieniło się w czasie wojny. Okres dzieciństwa, który został brutalnie przerwany przez politykę terroru prowadzoną przez okupantów, pozostawił w ich życiu ogromną traumę. Ekspozycja odnosi się do losów dzieci z różnych mniejszości narodowych w tym: Żydów, Romów, Ukraińców, Białorusinów, Poleszuków, Karaimów, Ormian, Hucułów, a także do traumatycznych przeżyć związanych z gettem, obozem, przymusową pracą, deportacjami, egzekucjami itd.

Wystawa liczy 48 plansz formatu 100 cm x 140 cm.

„Zapomniane ogniwo. Konspiracyjne organizacje młodzieżowe na ziemiach polskich w latach 1944/45–1956” – wystawa prezentuje zupełnie zapomnianą formę oporu społecznego w postaci młodzieżowych organizacji konspiracyjnych powstałych tuż przed zakończeniem i już po zakończeniu II wojny światowej. Bohaterami są młodzi ludzie, którzy mimo prześladowań i terroru komunistycznego, nie wahali się podjąć próby oporu wobec władz komunistycznych. Wielu z nich przypłaciło to najwyższą ofiarą, inni zaś długoletnimi wyrokami więzienia. Wystawa prezentuje ogólnopolski wymiar młodzieżowego ruchu oporu wraz z elementami regionalnymi, w tym przypadku z Dolnego Śląska w latach 1945–1956.

Wystawa liczy 14 plansz formatu 100 cm x 140 cm.

„Symbole naszej historii – wystawa jest swego rodzaju podróżą poprzez symbole, te mniej i bardziej znane. Szczególne miejsce poświęcone zostało symbolice państwowości – godłu, fladze, barwom, hymnowi i znakom z nimi powiązanymi. Na wystawie znalazły się też znaki, które stały się symbolami swoich czasów – godła, logotypy, odznaczenia, a nawet przedmioty…

Wystawa liczy 11 plansz formatu 70 cm x 70 cm.

Oprócz powyższych nowości możemy wypożyczyć wcześniejsze wystawy:

  1. Dzieje 2 Korpusu… inaczej!
  2. Breslau-1945-Wrocław (możliwość wypożyczenia)
  3. Jan Paweł II we Wrocławiu w 1983 r. (możliwość wypożyczenia)
  4. Kaźń profesorów lwowskich. Wzgórza Wuleckie, 1941
  5. Kontrkultura. Graffiti – Happening (możliwość wypożyczenia)
  6. Miejsca represji i kaźni na terenie Dolnego Śląska i Opolszczyzny w latach 1939–1956
  7. Postulaty sierpniowe (możliwość wypożyczenia)
  8. Represje wobec Kościoła katolickiego na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie 1945–1989 (możliwość wypożyczenia)
  9. Skazani na karę śmierci w czasach stalinowskich i ich losy (możliwość wypożyczenia)
  10. Skazani przez władzę ludową 1944–1956 (możliwość wypożyczenia)
  11. Stan wojenny na Dolnym Śląsku (możliwość wypożyczenia)
  12. Straceni na Dolnym Śląsku w latach 1944–1956
  13. Twarze opolskiej bezpieki (możliwość wypożyczenia)
  14. Twarze wrocławskiej bezpieki (możliwość wypożyczenia)
  15. Walczyliśmy o nową Polskę, Polskę dla wszystkich" por. Mieczysław Bujak (1926–1951) (możliwość wypożyczenia)
  16. Z Archiwum IPN (możliwość wypożyczenia)
  17. „Zbrodnia Katyńska" i „Katyń 1940" (możliwość wypożyczenia)
  18. „Ojcowie Niepodległości”

W sprawie wypożyczenia wystaw prosimy o kontakt:

Stanisław Kiełb, stanislaw.kielb@ipn.gov.pl, tel. 71 326 97 60,

Marek Gadowicz, marek.gadowicz@ipn.gov.pl, tel. 71 326 97 39,

Jerzy Rudnicki, jerzy.rudnicki@ipn.gov.pl, tel. 71 326 97 62.

Odbiór wystaw we wtorki i czwartki (po wcześniejszym kontakcie mailowym lub telefonicznym).

do góry