Nawigacja

Aktualności

Otwarcie wystawy „Dzieje 2 Korpusu… inaczej! Karykatury autorstwa Mieczysława Kuczyńskiego" w Londynie – 21 lipca 2019

Z inicjatywy Związku Karpatczyków 3 Dywizji Strzelców Karpackich odbędą się obchody 76. rocznicy utworzenia 2 Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa. Współorganizatorami wydarzenia są Instytut Pamięci Narodowej i Living History Group First to Fight przy wsparciu Ambasady RP w Londynie.

Uroczystości rozpocznie Msza Święta w intencji żołnierzy 2 Korpusu Polskiego w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Londynie, a także odsłonięcie tablicy memoratywnej poświęconej ich bohaterskiej walce na froncie włoskim. Dalsza część obchodów odbędzie się w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym. Nastąpi tam otwarcie wystawy Dzieje 2 Korpusu… inaczej! Karykatury autorstwa Mieczysława Kuczyńskiego, którą będzie można oglądać do 1 sierpnia 2019.

Humorystyczne szkice, przedstawiające historię 2 Korpusu Polskiego, będzie można oglądać w Sali Galeryjnej Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego w Londynie. Autorem kolekcji jest Mieczysław Kuczyński – żołnierz 3 Dywizji Strzelców Karpackich, weteran kampanii włoskiej, w tym bitwy pod Monte Cassino.

Rysunki powstały głównie w latach 1945–1946, jeszcze w czasie stacjonowania formacji we Włoszech, w chwilach odprężenia, pozwalając autorowi w pewnym stopniu otrząsnąć się z traumatycznych przeżyć wojennych. Całość dedykowana jest dowódcom, ochotniczkom, kolegom i towarzyszom broni 2 Korpusu Polskiego, w celu uczczenia ich heroicznych zmagań o wyzwolenie ojczyzny na froncie włoskim.

Wystawa została zrealizowana przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu. Oprócz pełnienia funkcji edukacyjnej, zwraca uwagę na rolę humoru w życiu żołnierzy, zmagających się z nieustanną obawą utraty zdrowia i życia.

Ekspozycja zostanie otwarta 21 lipca br. o godz. 12.00 w ramach obchodów 76. rocznicy utworzenia 2 Korpusu Polskiego. 

W uroczystościach wezmą udział m.in. Weterani, Prezes IPN, przedstawiciele polskiego korpusu dyplomatycznego, środowisk kombatanckich, instytucji polonijnych.

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje TVP Polonia.

do góry