Nawigacja

Aktualności

Wystawa „Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma” – Głuchołazy, 20 maja – 20 czerwca 2014

Od 20 maja br. w Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Głuchołazach (ul. Bohaterów Warszawy 10) prezentowana jest wystawa „Wołyń 43. Wołają z grobów, których nie ma", przedstawiająca genezę, przebieg oraz skutki „rzezi wołyńskiej".

Wystawa będzie dostępna do 20 czerwca w godzinach otwarcia szkoły.

Organizatorami ekspozycji wystawy są dyrekcja szkoły oraz Delegatura IPN w Opolu.

Więcej informacji o wystawie: http://wolyn1943.pl/o-wystawie/

* * *

Wstęp do katalogu wystawy:

W dziejach narodów i państw są wydarzenia, które, mimo ich wielkiego znaczenia, przysłonięte są mgłą niepamięci. W Polsce przez wiele lat takim zapomnianym fragmentem najnowszej historii była zbrodnia wołyńska. Znajdowała się na ona na marginesie zainteresowań historyków, rzadko mówiono o niej w szkołach, niewiele powstało dzieł kultury odnoszących się do tych wydarzeń. Od wielu lat trwa proces przywracania pamięci, daleki jest on jednak od zakończenia. Na wciąż nikłą obecność zbrodni wołyńskiej w powszechnej pamięci wskazują ostatnie badania opinii publicznej, przeprowadzone w 2008 roku.

Przypadająca w zeszłym roku 70. rocznica zbrodni stworzyła unikalną szansę na trwałe zapisanie jej w świadomości Polaków i Ukraińców. Za najważniejsze swoje zadanie Instytut Pamięci Narodowej uznaje działania edukacyjne, przybliżające społeczeństwu prawdę o wydarzeniach sprzed lat. Poszukiwanie prawdy o przeszłości i pamięć jest naszym podstawowym obowiązkiem wobec ofiar. Jesteśmy to także winni przyszłym pokoleniom Polaków i Ukraińców. Prawda i pamięć stanowią bowiem najlepszy fundament pojednania

Łukasz Kamiński, Prezes IPN

Pierwszy pokaz wystawy został zorganizowany przez Oddział IPN w Szczecinie, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska" oraz Towarzystwo Miłośników Wołynia i Polesia w 2013 roku.

do góry